Kvůli vyššímu výskytu střevní chřipky v zimním období je dobré vědět, jaké potraviny postupně zařazovat a jaké naopak na delší dobu vynechat v případě střevních potíží.
Dostatek tekutin
Zásadním předpokladem léčby nemocného po zvracení i průjmu je podávat mu neustále dostatek tekutin. Hodí se černý čaj slazený cukrem se špetkou soli, čímž dodáte ztracené minerály a cukry. Při zvracení podávejte po lžičkách colu. Dalšími vhodnými čaji jsou heřmánkový čaj nebo i čaj z dubové kůry.
Vařená rýže
Jako první potravinu, kterou budete podávat, byste měli zvolit rýži, a to vařenou, nikoliv pečenou apod. Vařte rýži v dostatečném množství lehce osolené vody, protože tak zůstane v hrnci i tzv. šlem, který čistí střeva.
Suché potraviny
Dalšími vhodnými jídly jsou suché pečivo, brambory, dále i banán a vařená mrkev či nastrouhané jablko. Všechny tyto potraviny staví a zahušťují stolici.
Vývary a polévky
Další den můžete již zotavujícímu se nemocnému podávat vývar nebo polévku, která jej postaví na nohy. Vyhněte se pouze velmi kořeněným polévkám a pálivým přísadám.
Jogurty
Pro obnovu zdravých bakterií v těle je dobré asi 3. nebo 4. den zařadit kvalitní jogurty. Vyzkoušejte však, zda to vaše tělo již snese.
Maso, sladkosti a alkohol raději zcela vynechte
Během potíží zcela vynechte maso – tráví se v trávicím traktu nejdéle, dále sladkosti – cukr ve výsledku překyseluje organismus a ten se pak déle zotavuje, i alkohol.
Buďte zdraví a ať se vám pokud možno všechny potíže vyhnou!
Více článků najdete na portálu mamci.cz