Zdravé školní svačiny: Přichází ta klasická otázka, co dětem dávat na svačinu. Samozřejmě se ihned nabízí rychlé a jednoduché řešení – dát dětem peníze a ať si svačinu koupí. Rozhodně to ale není moudré, zdravé a ani pro děti prospěšné řešení. Protože co si asi tak dítko vybere ve školním bufetu? Koupí si raději sladkost nebo něco zdravého? Nabízí vůbec takový bufet něco, co by mohlo přijatelně a plnohodnotně zastoupit funkci svačiny? Podle mého názoru ne a nebo se to alespoň nevyrovná svačině doma a s láskou připravované.
Svačina je totiž pro děti důležitým palivem pro odstartování dobrého a produktivního dne. Měla by fungovat tak, aby jejich tělo mělo dostatek energie a správně fungovalo a mysl byla soustředěná. Dopolední svačina by měla tvořit 10 až 15 % denního příjmu energie. Odpolední svačina asi 10 % a je důležitá obzvlášť u dětí, které mají po škole nějaké pohybové, sportovní aktivity…
Výhody domácích svačinek
1. Díky připravování svačinek doma máte přehled o tom, jak se dítko stravuje a přímo ovlivňujete kvalitu jeho stravy.
2. Připravování domácích svačin má také výchovný efekt – ukazujete dítku, jak si dělat vlastní jídlo, ukazujete mu, že má dávat přednost kvalitnější domácí stravě a starat se tak o své zdraví.
3. Domácí svačina je jistě levnější a čerstvější varianta, než svačina kupovaná.
4. Můžete svačiny připravovat podle preferencí a chutí své ratolesti a tím zajistit, že je skutečně bude jíst.
5. Podle toho, jak svačiny budete do školy balit, můžete ušetřit životní prostředí. V obchodě je takřka vše balené do různých plastových obalů. Domácí svačinu můžete klidně balit do látkových ubrousků či jiných ekologičtějších obalů, které můžete používat opakovaně.
Jaké potraviny zařadit do domácích svačinek?
V dětské svačince by rozhodně nemělo chybět ovoce a zelenina. Vhodné je kvalitní tmavé či žitní pečivo, kvalitní šunka s vysokým obsahem masa, pomazánky z tvarohu, bílý jogurt bez zbytečného cukru (dosladit se dá ovocem), mléčné nápoje či nepřeslazené müsli tyčinky.
Co se do školních svačin naopak nehodí?
Při přípravě svačiny se vyhněte nekvalitním levným uzenářským výrobkům (salám, paštika…), tučnému přeslazenému pečivu (koláče, croissanty) a také zkuste vynechat sladkosti (čokolády, tyčinky) a sladké limonády. Pro dodržování pitného režimu je nejlepší čistá voda. Pokud dítěti nechutná, můžete ji zkusit dochutit ovocem či bylinkami (např. máta s citronem) nebo dítku připravit kvalitní čaj.
Tipy na svačiny:
Pomazánky
Pomazánky jsou něco, s čím si můžete skutečně vyhrát a vytvořit mnoho různých variací, které dětem budou chutnat a jen tak se jim neomrzí. Kromě oblíbeného tvarohu, pomazánkového másla či šlehačky existuje spoustu dalších vhodných přísad, ze kterých vznikne luxusní pomazánka. Vyzkoušejte třeba pomazánku z pohanky, červené čočky či vajec. Fantazii se meze nekladou. Pomazánku pozvednete ještě o kus výš, když ji namažete na chutné a zdravé pečivo (hodí se např. celozrnné, kváskové…). A vůbec nejzdravější varianta je k pomazánce připravit pokrájenou zeleninu (např. okurka, paprika, mrkev…) a namáčet ji do ní jako do dipu.
Domácí müsli
Nyní se přesuneme ke sladké variantě svačiny. Zdravé a kvalitní müsli si můžete normálně koupit, avšak pokud si jej připravíte sami doma, pozvednete jej na úplně novou úroveň. Navíc je příprava vlastního müsli hračka a zabere vám maximálně půl hodinky času. Jak na to? Zásobte se všemi možnými oříšky, semínky a sušeným ovocem. Poté už jen kombinujte ingredience podle chutí a nálady vašich ratolestí. Receptů na zdravé a chutné müsli je na internetu nespočet, tak zkuste pohledat a najít si ten svůj nej. Z hotového müsli poté můžete připravovat sladké kaše, jako lahodné a zdravé svačinky do školy. Stačí jej smíchat s bílým jogurtem či tvarohem. Podle chuti můžete doplnit ovocem či kouskem, kvalitní vysokoprocentní čokolády.
Více článků najdete na portálu mamci.cz