Obáváte se o své zdraví po příjezdu z ciziny? Váháte, zda i pro vás platí pravidla karantény nebo se chcete z preventivních důvodů izolovat od rodiny i spolupracovníků? Koronavirus a karanténa bohužel začínají čím dál neodmyslitelněji patřit k sobě.
Projděte si základní pravidla karantény – zejména to, kdy je povinná. Jinak vám za porušení vydaných nařízení hrozí opravdu vysoká pokuta. A pokud už se do karantény dostanete, je třeba dodržovat jistá pravidla. Při jejich porušení vám totiž hrozí odebrání peněžních dávek.
Koronavirus – kdy je karanténa povinná
Ještě donedávna platila nutnost karantény pouze pro osoby, které se vrátily z Číny nebo z tzv. rizikových oblastí Itálie. V sobotu 7.3. 2020 však bylo to opatření rozšířeno na celou Itálii a velmi pravděpodobně bude postupem času docházet k aktualizaci tohoto seznamu. Doporučujeme proto sledovat stránky Ministerstva zdravotnictví ČR.
A jak se chovat? Každý, kdo se vrátí z Itálie 7.3. 2020 nebo později musí povinně zůstat v domácí karanténě, výjimku mají aktuálně pouze piloti a řidiči kamionů. Domácí karanténa je nutná, ovšem může mít dvojí formu:
- Nahlášením praktickému lékaři nebo KHS (Krajské hygienické stanici) vám bude vystavena čtrnáctidenní karanténa. Vyplácet vás bude zaměstnavatel a to 60 % mzdy.
- Další možností je kontakt zaměstnavatele na dálku, s nímž se domluvíte na práci z domova. Opačný postup nedoporučujeme, elektronicky vystavená neschopenka se později jen velmi obtížně stornuje.
Měli byste vědět: je-li vám karanténa nařízena během dovolené, pak se váš odpočinek nijak nepřerušuje. Zákon na tuto možnost totiž nepamatuje. Na výplatní pásce tak najdete přesně tolik, kolik byste dostali při čerpání běžné dovolené. Samozřejmostí je, že vás v takovém případě nesmí zaměstnavatel z dovolené odvolat.
Jak se chovat v domácí karanténě
O karanténě při koronaviru panuje spousta mýtů. Rozhodně není pravda, že byste se nemohli pohybovat po bytě nebo z něj vůbec nevycházet. Musíte však dodržovat určitá pravidla. Především by osoba v izolaci měla mít pro sebe vyhrazenou jednu samostatnou místnost. Při kontaktu s ostatními členy rodiny je nutné používat hygienickou roušku.
Kontakt je samozřejmě třeba omezit na minimum, např. jen cesta na WC apod. Pokud si necháváte od někoho nosit nákup, měl by vám ho dobrodinec nechat přede dveřmi. A totéž je vhodné udělat při dovozu jídla od nejrůznějších e-shopů – tedy platba kartou předem a dodání nákupu za dveře.
Venčení psa je vhodné přenechat někomu jinému. Pokud ovšem žádnou možnost záskoku nemáte, omezte procházky jen na nezbytné minimum, vybavte se rouškou a od jakýchkoliv jiných osob dodržujte odstup nejméně dva metry.
Bude se karanténa nějak kontrolovat? A jaké vám hrozí postihy?
Stát neustále avizuje, že na plošnou kontrolu nařízené karantény nemá peníze ani pověřené osoby a apeluje tak na osobní zodpovědnost každého občana. To ovšem neznamená, že se u vás žádná kontrola objevit nemůže. Pověření zaměstnanci z hygienické stanice se u vás v domácnosti mohou objevit a kontrolovat, jak nařízené opatření dodržujete. V krajním případě vám hrozí odebrání dávek.
Pokud karanténu vůbec nenahlásíte nebo se dokonce vydáte do práce či na jiná veřejná místa, může vám stát uložit pokutu až tři miliony korun. Prozatím nejsou přesně stanoveny vymáhací postupy, ovšem i tak to doporučujeme příliš nepokoušet.
Ve hře je samozřejmě již zmíněná osobní zodpovědnost. Koronavirus se přenáší o něco jednodušeji než chřipka a má také vyšší smrtnost. Doplácejí na něj zejména staří a nemocní lidé, ovšem nezapomínejte na to, že koronavirus COVID-19 postihuje i jiné věkové skupiny.
Více článků najdete na portálu mamci.cz