Odpadu bohužel vyprodukováváme stále více, a tak alespoň malou pomocí nejen nám, ale i přírodě je jeho důsledné třídění. To, co děti naučíte v mladém věku, si s sebou ponesou dále do života. Tak to nepropásněte a začněte včas. Jak naučit dítě třídit odpad?

Příklady táhnou

Na prvním místě musí dítě doma vidět, že i rodičům není příroda lhostejná a že také třídí odpad. Důsledně dodržujte třídění alespoň na plasty, papír a sklo, ale přidat můžete i bioodpad a elektroodpad. Udělejte si doma speciální kontejnery, krabice nebo tašky, které budou barevně stejně označeny jako ty velké kontejnery venku, ať se vám to lépe pamatuje. Můžete soutěžit, kdo dokáže vytřídit nejvíce plastů nebo papíru apod.

Co kam patří

Možná si ani sami nejste jisti, co do kterého kontejneru patří. Pak pro vás máme maličkou nápovědu (jednotlivé obrázky si můžete namalovat i na vaše domácí koše, abyste to už nikdy nezapomněli):

  1. Do modrého kontejneru patří papír – papíry, noviny a časopisy. Naopak se tam nedává mastný papír.
  2. Do žlutého patří plastypetlahve, plastové obaly, sáčky, igelitky, vše pokud možno očištěné. Nedávejte sem obaly od nebezpečných chemikálií.
  3. Do zeleného patří sklo – tedy přesněji barevné sklo. Do bílého pak bílé sklo – skleničky, lahve. Nehodí se drátované sklo ani porcelán.
  4. Do hnědých popelnic patří bioodpad – zbytky z kuchyně, plevel ze zahrady.
  5. Do červených kontejnerů patří elektroodpad – baterie, menší elektrospotřebiče a jejich součástky.
třídit odpad

Soutěžte

Soutěžte doma, ve škole i v práci. Nasbírejte třeba co nejvíce elektroodpadu nebo hliníku ve školce.

Vyrábějte

Z některých recyklovatelných materiálů můžete i s dětmi sami vyrábět další věci, které budou užitečné – tomu se říká recyklace. Třeba z plastových lahví se dá vyrobit levný a účinný plašič na ptáky nebo krtky, z plastových víček trojrozměrné obrázky atd.

Interaktivní hry

Využijte také interaktivní hry. Mnoho jich najdete na internetu, ale pěkné bývají i v muzeích (Národní zemědělské muzeum) a na různých výstavách.

Prostě zapojte se do třídění všemi smysly a uvidíte, že to není žádná nuda.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno