V těchto zimních měsících je smrkání a kašlání skoro na denním pořádku a často vycházíme z jednoho nachlazení do druhého. Na antibiotika to ještě není, ale dobře se taky necítíte. Jak si ulevit? Vezměte si na pomoc bylinky!
Rozmarýn lékařský
Rozmarýn je jedna z mála bylinek, která zvyšuje krevní tlak, hodí se tedy pro lidi trpící nízkým tlakem – rozhodně lepší, než se nalévat kávou! Dále také zlepšuje krevní oběh a odstraňuje pocit chladu v končetinách. Tuto bylinku ocení především ženy, jelikož pomáhá na poruchy menstruačního cyklu. Při zánětu močového měchýře ho lze zase využít pro jeho močopudné účinky. Napomáhá také pocení, takže tady platí „vypotit bacil“ dvojnásob.
Rozmarýn má velmi všestranné využití – můžete ho přidávat do polévek, zeleninových jídel či jím okořenit maso. Oblíbený je i v aromaterapii. Jako olej je vhodný k zevnímu použití, neboť pomáhá uvolnit ztuhlé svalstvo a klouby. Ale všeho s mírou! Děti ani těhotné ženy by ho neměly konzumovat ve větším množství.
Šalvěj lékařská neboli babské ucho
Šalvěj obsahuje velké množství silic (kupříkladu kafr). Je zdrojem hořčin, tříslovin a vitamínu C. Obsahuje také karotenoidy, pryskyřice a další minerální látky. Má desinfekční, antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Při zánětech v krku velmi pomáhá ji kloktat. Osvědčila se i na zmírnění kašle. Má příznivý vliv na zažívání, proto se hodí i do pokrmů – používá se kupříkladu na maso, ryby či do nádivek. Ve větší míře je nevhodná pro těhotné a kojící ženy.
Mateřídouška
Jeden z nejnepříjemnějších příznaků nachlazení je suchý kašel. A právě na něj vyzrajete za pomoci této bylinky! Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citrónem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Působí také na rozpouštění hlenů a snadnější vykašlávání. Připravujte ho čerstvý alespoň 5x denně. Pro ženy, které trpí silnými menstruačními bolesti, je mateřídouška to pravé, jelikož omezuje bolestivé svaly hladkého svalstva. V kuchyni se dá mateřídouška použít podobně, jako tymián.
Zázvor
Tato bylinka je považována za takový přírodní všelék. Má protizánětlivé účinky, zlepšuje trávení, léčí potíže se zažíváním a pomáhá při těhotenských nevolnostech. Můžete ho také použít jako první pomoc při chřipce či nachlazení – připravte si lahodný zázvorový čaj!
Čaj z čerstvého zázvoru s medem
Budete potřebovat: kus kořene zázvoru, 3 lžíce medu a 1/2 citronu
Postup: Zázvor oloupejte a nahrubo nastrouhejte. Zalejte horkou vodou a nechte asi 5 minut vylouhovat. Následně sceďte, přidejte med a vymačkanou citronovou šťávu. Promíchejte a můžete podávat!
Více článků najdete na portálu mamci.cz