Možná je to i váš případ a nevíte, na koho se obrátit. Zatímco u párů je zcela jasné a přirozené, že je jim poskytováno umělé oplodnění partnerky při neschopnosti přirozeně počít dítě, a první 3 cykly hradí i zdravotní pojišťovna, ženy bez partnera nebo lesbické ženy, které by chtěly dítě, to tak jednoduché nemají.
V Česku to nejde
V České republice je opravdu i ze zákona možné umělé oplodnění, pouze pokud má žena partnera/manžela a nedaří se jim přirozeně otěhotnět.
Ve 12 zemích Evropské unie je to za různých podmínek možné
Ale nezoufejte, za zákrokem můžete vycestovat, a to nijak daleko. Například tedy do Německa, Velké Británie, Belgie, Nizozemí, Dánska, Finska, Španělska, Ruska a Řecka. Pozor jen na to, že právě v Rusku či Řecku nedovolují umělé oplodnění lesbickým ženám – souvisí to jak se zákony, tak i s náboženstvím.
Na co se připravit
Jestliže jste se definitivně rozhodla pro to, že počnete dítě bez partnera a absolvujete umělé oplodnění v zahraničí, musíte si být jistá, že jste na otěhotnění, porod i péči o dítě psychicky připravena a že to zvládnete. Stejně tak byste měla být i finančně zajištěna. Samotné umělé oplodnění na zahraniční klinice vyjde na 40 až 150 tisíc (i podle toho, zda bude jen vaše vajíčko oplodněno dárcovskou spermií, nebo zda bude potřeba darovat a transferovat i dárcovská vajíčka).
Budete trávit celou dobu přípravy i umělého otěhotnění v zahraničí?
Ne, první měsíce přípravy budete trávit doma, spadá sem příprava na těhotenství, genetické vyšetření, EKG, hormonální léčba atd. Následně vyjedete na kliniku v zahraničí, kde strávíte několik dní. Poté se opět vrátíte domů a s klinikou budete nadále ve spojení kvůli komunikaci až do potvrzení těhotenství.
Více článků najdete na portálu mamci.cz