Pojem „superpotraviny“ nebo také „superfoods“ můžeme dnes zaslechnout velmi často. Mnohdy si však vybavíme spíše potraviny dovezené ze vzdálených krajin, pro nás přístupné zejména v prodejnách zdravé výživy a vyžadující zaplacení nepříliš lákavých částek. Zdaleka tomu tak však není a podpořit své zdraví můžete i pomocí součástí stravy, které jsou v našich podmínkách k mání běžně.
Proč a jak je zařadit do jídelníčku?
Při vyřčení slova „superpotravina“ je nám hned jasné, že musí být nadupána samými prospěšnými látkami a naše tělo jako zázrakem přivede ke dříve ztracené rovnováze. Tyto potraviny jsou doopravdy plné prospěšných vitamínů, minerálů, stopových prvků, ale
i enzymů. Abychom z nich získali maximum, je vhodné konzumovat je co nejméně tepelně upravené.
Ideální je, pokud se nám podaří zařadit je pravidelně do svého jídelníčku. Nelze
se však zaměřit na to, aby byly jeho základním kamenem. Úkolem je spíše z nich získat látky, které doplní běžně přijímané živiny. Rozhodně se nenechte unést představou, že bude nejlepší, pokud vaše celodenní strava bude tvořena jen samými superpotravinami. V tomto případě by mohla být velmi jednostranně zaměřena a ve výsledku by vám nepřinášela žádný prospěch.
Co mezi ně patří?
V různých zdrojích můžete nalézt různé seznamy toho, co vše mezi superpotraviny patří. Někdy je výčet značně omezený, jindy sem spadá velká část běžně konzumovaného ovoce i zeleniny. Obvykle jsou sem zahrnuty zelené potraviny (mladý ječmen, chlorella), oleje (lněný, kokosový, konopný), zeleninové a ovocné šťávy, semínka, ořechy a sušené plody. V našich podmínkách není problém opatřit si třeba vlašské nebo lískové ořechy,
na zahradě lze vypěstovat slunečnicová, lněná či dýňová semínka. Superpotravinami jsou díky obsaženým látkám též česnek, cibule nebo křen. Z ovoce sem patří oblíbené lesní plody– borůvky, ostružiny nebo maliny. V kuchyni lze využít i kopřivu nebo třeba meduňku.
Jak ovlivňují naše zdraví?
Při pravidelné konzumaci těchto potravin dochází zejména k očištění těla
od nashromážděných škodlivých látek. Tím se podpoří jeho harmonické fungování ve všech oblastech, reakce probíhají rychleji, snadněji a zvyšuje se celková pociťovaná vitalita. Jelikož superpotraviny obsahují též celou řadu antioxidantů, zajišťují tělu ochranu před předčasným stárnutím, zvyšují jeho obranyschopnost před nemocemi.
Kde je lze zakoupit?
Superpotraviny je možné zakoupit v prodejnách zdravé výživy, některé v supermarketu nebo v menších obchodech. Variantou je též objednat si je přes internetové obchody. Důležité je zmínit, že jejich kvalita se může lišit dle konkrétního výrobce, velmi různorodá může být i cena jedné konkrétní potraviny. Dbejte však vždy na to, ať vybíráte kvalitní produkty, přestože nemusí být na trhu těmi nejlevnějšími.
Mohou mít negativní vliv?
U superpotravin se ve většině případů nemusíte obávat vedlejších účinků. Dávat pozor na konzumované množství je zapotřebí zejména při užívání zelených potravin, které by v nadměrné dávce mohly mít negativní účinky. U oříšků a semínek dbejte spíše na jejich vysoký energetický obsah. Větší pozornost konzumovanému množství a druhu potravin věnujte, pokud pravidelně užíváte léky, očekáváte narození potomka či momentálně kojíte.
Více článků najdete na portálu mamci.cz