Změny často dají pořádně zabrat i dospělým. Jak se pak s nimi mají poprat malé děti, které už jsou dost velké na to, aby tyto turbulence vnímaly, ale ještě moc malé na to, aby je pochopily rozumem? Ať už se stěhujete, vyrážíte na dlouhou cestu, potýkáte se s dočasnou nepřítomností důležitého člena rodiny, pořizujete mazlíčka, čekáte další přírůstek nebo jste naopak o někoho přišli, uvědomte si, že to nejdůležitější, co teď můžete udělat, je pomoct svému děťátku změnami bezbolestně projít.

Udržujte klid

Ano, jistě, i vy pociťujete stres, ale zkuste si ho zakázat. Protože když nervozitě a jí podobným pocitům dovolíte vás ovládat, vaše dítě to automaticky vycítí a bude situaci vnímat stejně jako vy. Až na to, že jeho reakce bude mnohem intenzivnější. Uklidněte se. Pak je větší šance, že se uklidní i vaše dítě.

Věnujte svému dítěti pozornost a čas.

Je paradox, že právě tehdy, když vy na dítě čas nemáte (nebo aspoň máte pocit, že na něj čas nemáte), ho od vás právě nejvíce vyžaduje. Věřte, že pokud vás bude jednou v budoucnu něco mrzet, půjde o zanedbání času s dětmi a ne o nevybalené krabice, neuklizenou kuchyň nebo nevyřízenou pochůzku. Cítíte-li, že je dítě nejisté a potřebuje vás, naplňte svou roli rodiče. Hrajte si s ním, malujte, čtěte, povídejte. 

Máte-li dítě, které je stále kojeno, kojte na požádání. Jestliže dítě prochází náročnější životní situací, pomůže mu jistota, kterou má ve vás, potažmo ve vašem mléku. Naopak pokud zrovna teď budete kojení odpírat, regulovat nebo snižovat, budete pak nešťastní oba. Počkejte, až se dítě zaklimatizuje a pak klidně odstavte. Ale nikdy ne během náročného období.

Mazlete se. Chovejte. Blbněte

Zařiďte, aby vaše dítě cítilo lásku skrze fyzický dotek. Vy jste ta skála, o kterou se může opřít, takže poskytněte dostatek sebe a své lásky. Rozumím, že nechcete mít dvouletého „rozmazlence“ stále na rukách, ale sama si uvědomte, jak někdy v těžkých časech potřebujete partnerovu náruč, o co víc tu vaši potřebuje malé dítě.

Buďte trpěliví

Možná jste si představovali, že si batole zvykne do týdne na nový domov. Nejspíš jste doufali, že dvouleťák se po dvou dnech maminčiny týdenní hospitalizace uklidní. A ono ne, přizpůsobení nejde podle vašich představ. Nezlobte se a mějte se svými dětmi trpělivost.

Změny jsou zákeřné, protože jimi většinou prochází celá rodina a každý její člen je nervózní tak nějak po svém. Přesto je vůbec nejlepší vnímat změny jako něco, co vás všechny sblíží, posune dopředu a posilní. Nezapomeňte, že jste v tom spolu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno