Popraskané koutky a rty dokážou pěkně potrápit. Koutky se špatně hojí a hrubé rty také nejsou příliš velkou ozdobou. Poradíme vám jednoduché fígle, jak mít krásné rty v mrazivých dnech i v letních horkých měsících.

Popraskané rty a koutky nás trápí hlavně v zimních  měsících. Pokožka na rtech je hodně namáhána, vítr a mráz ji vysušuje a jemná kůže má tendenci praskat. Trhlinky v okolí rtů jsou bolestivé nejen při jídle a pití, ale především při líbání. Svědění nás nutí ke škrábání a tím dostáváme do otevřené rány bakterie, které nakonec celou oblast zanítí.

Proč nás tolik trápí

Problém s popraskanými koutky trápí především ty, kteří nemají dobrou životosprávu. Hlavním krokem by tedy měla být úprava jídelníčku. Zapojit byste měli potraviny bohaté na zinek, vitaminy skupiny B a železo. Potraviny bohaté na tyto látky jsou například vajíčka, červené maso, obilniny, pivovarské kvasnice, červená řepa, luštěniny, špenát a mléčné výrobky.

Kromě potravin lze samozřejmě zapojit do stravy i vitaminy v podobě doplňků stravy. Popraskané rty se mohou objevit u lidí s nedostatkem pitného režimu, u diabetiků nebo u těhotných žen. Na vzniku se mohou podílet nejen infekce, ale také viry, bakterie a některé alergie.

Za vznikem nepříjemných trhlinek kolem rtů mohou třeba také rovnátka. Pokud nosíte rovnátka a trpíte na časté popraskané koutky, pak si nechte zkontrolovat, zda rovnátka dobře sedí. Někdy může být příčina užívání antibiotik a užívání antikoncepce. Prasklinky se objevují u lidí s oslabenou imunitou, ty však trápí popraskané koutky celoročně.

Jak ozdravit popraskané rty

Základní pravidlo pro hojení drobných ranek kolem rtů je místa neškrábat a neolizovat. Škrábáním si do místa nechtěně zanesete infekci. I zde je nutná léčba. Proto použijte přípravek určený pro hojení rtů.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na