Klíční kost je docela malá kůstka, která se ráda láme při pádech z výšky nebo při pádech u různých sportů. Klíční kost si ale může zlomit i miminko při porodu. Není to závažný úraz a většinou se obejde bez následků. Následující věci byste ale vědět měli.

Jak poznáte, že má dítě zlomenou klíční kost

Zlomenina klíční kosti se může projevit různými způsoby. Někdy si dítě může stěžovat na ostrou bolest mezi ramenem a krkem. Jindy nemůže paží správně pohybovat, záleží na tom, kde přesně je klíční kost zlomena. Také se může stát, že zlomenina nebolí, ale místo oteče a vytvoří se modřina. Nebezpečný stav nastává, když pod modřinou cítíte úlomky kostí, protože ty by při nesprávném zaléčení mohly utlačovat i nervy v rukou a mohlo by docházet například k mravenčení v rukou.

Jak zlomeninu klíční kosti léčit

Léčba probíhá nejčastěji tak, že se ruka (ruce) zafixuje, aby kost dobře srůstala, a dítě dochází na pravidelné rentgenové kontroly, zda se tak opravdu děje. V závažných případech je nutná operace, která se dělá v celkové narkóze, a kost se při ní uchytí pomocí drátů a šroubů na správné místo – následná léčba pak trvá kolem 1 měsíce.

Má tento úraz nějaké komplikace

Komplikace většinou nečekejte. V málo obvyklých případech se však stane, že kost špatně sroste, a pak jedinou léčbou je to, že se znovu zlomí a znovu správně zafixuje.

Existuje nějaká prevence

Prevence existuje pouze v tom, že byste měli být opatrní při sportování a hrách. Ale vzhledem k tomu, že si dítě může zlomit klíční kost i například pádem z obyčejné postele, tak úplně vyhnout se těmto úrazům nelze.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno