Možná si říkáte, že je zbytečné nastavovat si nějaký režim s miminkem, protože se jeho potřeby velmi rychle mění. To je pravda. A právě proto nejde o režim v tom smyslu, že si nalinkujete celý den do puntíku a když zrovna máte čas vaření, žehlení či jiné aktivity a dítko v tom začne plakat, tak ho nepůjdete nakojit. Je pravda, že kojenci vyžadují kojení velmi často, ale časem se frekvence snižuje. A hlavně se také časem, mnohdy už po šestinedělí, dětský režim ustáluje a tak vy už přibližně víte, kdy co očekávat. Jak brzy se režim ustálí už je na vás a na vaší důslednosti.

Dodržujte rituály

Pro dobré spaní se doporučuje dodržovat s dětmi spánkové rituály. To, jak budou probíhat, už je jen na vás. Stěžejní je jejich pravidelnost, tedy provádět je každý den zhruba ve stejnou hodinu a ve stejném pořadí. Spánkové rituály zahrnují např. koupání, krmení, kojení, zpěv ukolébavek či pohádka před spaním. Tělo si na to zvykne a pro děti je to příznivé – pomáhá jim to, aby se zklidnili a připravili na spánek.

Spaní po obědě

Naučte dítko chodit spát po obědě. Jednak a především je to vhodné a zdravé pro miminko, ale také vám to prospěje. Do doby jeho spánku můžete vnést nějakou pravidelnou činnost a tím získat zase pevnější půdu pod nohami. Ať už půjdete spát s ním, budete uklízet či se věnovat čemukoli jinému.

Nechte miminko po obědě pořádně vyspat. Nemusíte ho budit dřív v domnění, že jinak v noci nebude spát. Takhle to nefunguje, právě naopak.

Jak je to s jídlem?

Co se krmení týká, dříve převládal již překonaný názor, že by maminky měly kojit či krmit v přesně stanovenou hodinu. Nyní už tak striktní doporučení nejsou. Nejlepší je jít zlatou střední cestou – striktně krmit každé čtyři hodiny nebo naopak druhý extrém krmit kdykoli si dítko zafňuká nejsou dobré volby. Řiďte se svými pocity a pokuste se nalézt mezi těmito dvěmi možnostmi kompromis. Časem i krmení získá určitou pravidelnost, se kterou budete moci počítat.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno