Komunikace s lidmi je v dnešním světě velice důležitá. Setkáváme se s nimi neustále – v práci, při volnočasových aktivitách, jen tak na ulici. Do styku s jinými osobami se zkrátka dostáváme každodenně a ani největší introvert se tomu úplně nevyhne. Proto je rozhodně lepší se pokusit se tuto dovednost alespoň trochu naučit. Nedejte stydlivosti šanci! Přináším vám 4 jednoduché tipů na zlepšení konverzace s lidmi.

Naslouchejte

Naslouchání je základem správné komunikace. Umíte si snad představit plnohodnotnou konverzaci s někým, kdo vlastně ani neví, co přesně říkáte? Proto se pokuste do této situace nikoho nepostavit ani vy. Naslouchat druhému znamená vnímat obsah sdělení, vhodně a konstruktivně reagovat, klást dotazy. Už tato jediná dovednost vám velmi pomůže v umění komunikace a lepší vaše vztahy. Nenaslouchání je naopak znakem neúcty.

Neverbální komunikace

Komunikujete i neverbálně. A je dobré vědět, jak na to. Mnoho lidí ani neví, že kupříkladu vysílají k druhé osobně negativní signály, dělají to nevědomky a poté se diví, jak na ně ostatní lidé reagují. Mezi negativní neverbální komunikaci patří například ruce založené do kříže, žádný nebo naopak příliš vlezlý oční kontakt, nepříjemný tón hlasu a podobně. Pokuste se ovládat svou řeč těla, svá gesta, tón hlasu i dobré dávkování očního kontaktu. Při komunikaci volte spíše umírněná gesta a přátelský tón hlasu – díky tomu budete v konverzaci uvolnění vy i váš společník.

Empatie

Další důležitou dovedností při komunikaci je také empatie. Je potřeba alespoň nějakou dávku empatie mít, abychom mohli vycházet s druhými lidmi. Je důležité vcítit se do druhého, abychom věděli, jak na něj adekvátně reagovat, jak se druhého nedotknout apod. Empatie je dobrá i ve chvíli, kdy se svým společníkem nesouhlasíte – pomůže vám podívat se na jeho stanovisko z jiného (nejlépe jeho) úhlu pohledu a zvážit, zda ke svému přesvědčení nemá nějaký důvod. A ten poté respektovat.

Sebedůvěra

Je to velmi jednoduché – pokud si nebudete věřit, budete se bát komunikovat s lidmi. Navíc lidé z vás tuto nejistotu snadno vycítí. Vlastní sebedůvěra je něco, co nás ovlivňuje ve všech oblastech života a je nezbytné na ní pracovat.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno