Zánět středního ucha nejčastěji postihuje děti, a to již od miminek, a setkat se s ním můžete během celého období od podzimu do jara. Měli byste vědět, jaké jsou jeho příznaky a jak se zánět léčí. A možná vám pomůže očkování proti nejčastějšímu spouštěči tohoto onemocnění.

Jaké jsou příznaky zánětu středního ucha

Nejčastěji dítě příznaky zánětu středního ucha vzbudí v noci, protože tehdy – v poloze vleže – dochází k tomu, že se infekce (rýma) přes Eustachovu trubici dostane do středouší a odtud nemá kam uniknout. Vzniká bolest, která se může z ucha přesunout na celou hlavičku, dítě má horečku nebo aspoň zvýšenou teplotu, je podrážděné, má již před tím nebo současně rýmu a kašel, může se přidat i průjem a zvracení, při hnisavém zánětu dochází ke hnisavému výtoku z ucha a může dojít i k prasknutí bubínku.

Jak můžete dítěti ulevit sami

Nejlepší je ihned během noci začít s domácí léčbou: Do ucha kapejte ušní kapky, proti bolesti a horečce podejte nějaké antipyretikum. Proti rýmě jsou dobré kapky do nosu.

Babské rady

Někdy pomohou i tzv. babské rady, ty ale nemají rádi ušní lékaři, takže pokud vám nezaberou a vy budete muset jet na píchnutí ucha, raději je před lékařem nezmiňujte. Nicméně mnoha dětem i dospělým již pomohl zábal z cibule, kapání netřeskové šťávy do ouška, nebo zábal z tvarohu zabalený do kapesníku či utěrky přiložený na ouško během noci.

Kdy k lékaři

Když se vám nepodaří bolest zahnat během noci, raději na nic nečekejte a vydejte se k ušnímu lékaři. Ten bubínek šetrně propíchne, přebytečná tekutina odteče, zákrok je bolestivý, ale rychle odezní. Zároveň vás lékař poučí o dalším postupu a bude vás chtít vidět cca za týden na kontrolu.

A co to očkování

Protože mnoho zánětů středního ucha, zejména těch hnisavých, způsobují bakterie z rodu Pneumococus, je dobré malé děti nechat očkovat právě proti pneumokokovým infekcím.

Je nějaká prevence?

Jako u všech (téměř všech) nemocí existuje i zde určitá prevence. Je to zejména důkladné smrkání nebo u menších dětí odsávání, dále používání nosního spreje a obecnou prevencí je samozřejmě otužování organismu a zlepšování imunity.

Možné komplikace

V žádném případě byste neměli zánět středního ucha bagatelizovat a podceňovat, neboť komplikace mohou být docela závažné. Mezi nejčastější patří:

  • prasknutí ušního bubínku, čímž může dojít k ohluchnutí (zatímco lékař přesně ví, kde bubínek propíchnout),
  • zánětu kosti za uchem,
  • zánětu mozkových blan,
  • dočasné obrně lícního nervu.

Nebojte se tedy ihned zasáhnout a v případě jakýchkoliv komplikací nebo pochybností ihned vyhledejte odborného lékaře.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno