Letošní květen deštivých dnů připravil požehnaně, a kdo ví, na co se můžeme po zbytek roku těšit. Proto je dobré mít v záloze spoustu činností, kterými zabavíte na nekonečné hodiny své malé děti, když prostě nemáte tu možnost jít se vyřádit na hřiště nebo zahradu. Zde je zábava pro batole na deštivé dny.

Kuchyň

Kuchyň je místo překypující aktivitami. Po každé z nich se sice o vás může pokoušet mrtvice, ale možná lepší uklízet po spokojeném dítěti, než neuklízet po tři hodiny v kuse brečícímu dítěti.

  • Společné vaření

Je to trochu sci-fi, ale jde to. Posaďte dítě na linku a nechte ho vařit s vámi. Může míchat těsto, osolit polévku, těm méně náročným postačí prázdné nádobí, kterým se dá třískat.

  • Motorické aktivity s potravinami

Fazole, těstoviny nebo čočka, dvě krabičky a lžička. Nechte dítě přesypávat nebo přendávat jednotlivé kousky. Dítě cítí, že teď provádí skutečnou činnost, nehraje si s hračkami, takže je vyšší šance, že se zabaví na déle než 2 minuty.

  • Spodní skřínky

Mnoha matkami doporučované spodní skřínky plné bezpečných kuchyňských předmětů zabaví dítě na delší dobu. Pokud dítě necháváte krámovat v lince běžně, zkuste vyměnit dostupné předměty za nějaké nové.

Obývák

  • Fotky

Vytáhněte fotky, ty papírové. Batole je narcis, bude se nejvíc zajímat o své vlastní, ale klidně zkuste pohledat i ty z vašeho dětství nebo mládí. Když už to nezabaví dítě, hezky si zavzpomínáte aspoň vy.

  • Stolní hry

Malé dítě samozřejmě stolní hry nezvládne, ale to ono neví. Proto klidně ve chvílích zoufalství rozložte člověče, pexeso, karty, mikádo nebo nějakou vědomostní hru a hrajte. Co na tom, že pravidla nejsou respektována. Nové předměty obohatí.

  • Opičí dráha

Máte-li doma neposedu, který se rozhodně výše uvedenými činnostmi nezabaví, navíc zničí polovinu vybavení bytu, udělejte mu v obyváku opičí dráhu. Nechte ho podlézat stůl, překročit stoličku, vyšplhat se na gauč. Ukažte, co má dělat, a pak prostě fanděte.

Koupelna

  • Vodní hrátky

U rodičů nic extra oblíbeného, ale deštivé dny jsou jako stvořené pro vědecké pokusy. U malých dětí nejspíš nejvíc zabodujete s vodou, která s sebou přináší také minimum nebezpečí. Přelévejte, polévejte, klidně ukažte i fyzikální triky, na které si vzpomenete ze základky.

  • Tajemné krabice

Každá z nás má v koupelně krabici s drogerií do zásoby nebo věcmi, které se používají výjimečně. Teď přišel jejich čas. Prostě tu krabici vyndejte a nechte se batole probírat vašimi gumičkami, starými parfémy a plastovým obalem na kartáček.

V zoufalých chvílích jako je několik po sobě následujících deštivých dnů je třeba se chytat každého stébla. Proto buďte benevolentnější a dovolte dítěti prozkoumat i věci, ke kterým běžně přístup nemá. A hlavu vzhůru. Věčně pršet nebude.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno