Pracujete jako OSVČ a zároveň očekáváte narození svého prvního (popř. dalšího) potomka? Pak vás jistě zajímá, jak je to s peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem. Kolik si musíte platit na nemocenské, abyste dostali mateřskou? A vyplatí se to? A co když na mateřskou nemáte nárok?

Maminka na OSVČ

Maminka, která pracuje jako OSVČ, si musí platit zdravotní a sociální pojištění. V rámci sociálního pojištění se obvykle povinně odvádějí platby na důchodové pojištění a fakultativně si můžete platit i nemocenské pojištění. Z tohoto nemocenského pojištění by se vám potom počítala výše peněžité pomoci v mateřství.

Jak vysoké jsou platby nemocenského pojištění a jak vysoká může být mateřská

Pokud se rozhodnete platit si nemocenské pojištění, musíte se tak rozhodnout docela dlouho dopředu, ještě před početím dítěte. Musíte být totiž pojištěná 270 dní v průběhu 2 let před nástupem na mateřskou a přitom 180 dní v průběhu posledního roku. Odvod nemocenského pojistného se vztahuje k odvodu důchodového pojistného, resp. tvoří 2,3 % důchodového. Pokud si tedy platíte jen minimální zálohy, pak si také platíte minimální nemocenské pojištění. I mateřská je potom docela „minimální“, v současné době dělá něco přes 4 tisíce měsíčně. S výší odváděných záloh stoupá i výše mateřské, avšak žádné zázraky nečekejte. Nastoupit na mateřskou musíte stejně jako zaměstnaná maminka, tedy 8.–6. týdnů před termínem plánovaného porodu.

Co když je mateřská nízká anebo na ni nemáte nárok

Ale i pokud je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) nízká z důvodu, že odvádíte minimální nebo malé zálohy na důchodové a nemocenské pojištění, anebo vám nenáleží mateřská žádná, protože jste se k placení nemocenského nepřihlásily anebo jste se nepřihlásily dostatečně brzy, ani pak nemusíte zoufat. Od data porodu vám totiž rovnou náleží rodičovský příspěvek, který je v konečné výši stejný pro všechny maminky (v současné době 220 tis. na jedno dítě, 330 tis. na dvojčata a vícerčata). Čerpat jej můžete ve tříleté i čtyřleté variantě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno