Vysoký tlak krve, odborně nazýván hypertenze, je nejčastější kardiovaskulární onemocnění, které postihuje až 20% populace. O hypertenzi nelze však mluvit, pokud vám lékař naměří abnormální hodnotu jednou a výjimečně. O vysoké krevním tlaku se dá hovořit až tehdy, pokud je hodnota měření větší než 140/90 mm Hg. Navíc ještě v případě, že naměřené hodnoty jsou obdobně vysoké po 2-3 po sobě následujících měřeních.
Jasná příčina? Většinou ano…
Vysoký krevní tlak často vzniká jako důsledek jiných chorob. Nazývá se obecně sekundární, tedy vznikající z jiné příčiny. Typický výskyt je u onemocnění ledvin, ledvinných cév, onemocnění nadledvin či v těhotenství. V takovém případě většinou stačí dobře zaléčit prvotní příčinu a vyšší tlak se sám od sebe pozvolna srovnává.
Existuje však ještě jeden typ hypertenze. V tomto případě není jasně daná příčina, mluví se o tzv. primárním typu. Častým viníkem bývá nadměrný přísun soli či alkoholu, obezita, kouření nebo opakované stresové situace. V neposlední řadě je nutné zmínit i dědičnost, která, bohužel, postupuje úspěšně z pokolení na pokolení, i navzdory zdravému životnímu stylu.
Jak se hypertenze vlastně projeví?
Jedna zvýšená naměřená hodnota ještě nemusí nic znamenat. Pokud je však tlak vyšší trvale, i při opakovaných lékařských kontrolách, je žádoucí odebrat krevní testy a zhodnotit jeho celkový stav.
Postupem času, kdy je tlak vyšší a prozatím není léčen, může docházet k dalším problémům. Mezi ně patří třeba zúžené cévy s aterosklerotickými pláty. Jedná se o stav, kdy se kapénky tuku ukládají na stěně cév a postupně dochází k jejich zužování. Tím, že je céva stále užší, proudí zde i menší množství krve, nutné na okysličení organismu. Jsou zjistitelné i změny na očním pozadí či poškozené funkce ledvin. Vše je dáno právě velkou snahou srdce přečerpat větší množství požadované krve, k čemuž však potřebuje velké úsilí.
Konečné a nevratné problémy jsou pak vlastně již chorobami. Onemocnění jako srdeční selhávání, ischemická choroba srdeční, zhoršování zraku až oslepnutí, případně ledvinné selhání jsou jen některé z vážných chorob, které mohou nastat při neléčené hypertenzi.
Lékaři mívají jasno
Ať už vás k lékaři dostane jakýkoli problém, jisté je, že z dostupných vyšetření mívají lékaři poměrně rychle jasno, kde tkví příčina problému. Jako první přichází na řadu vyšetření srdce, kde je typické EKG nebo ultrazvuk. Dále se provádí oční vyšetření a vyšetření ledvin. Pacient se nevyhne krevním testům či odběrům moče, většinou jde ale vždy o nebolestivé procedury, které se dají bez problémů vydržet.
Léčba? Antihypertenziva
Ať už zní název zmíněných léků jakkoli šíleně, jde pouze o léky ke snížení krevního tlaku. O jejich užívání, dávkování či případných komplikacích vždy rozhoduje lékař. Záleží totiž na dané příčině, která může být u každého jiná.
Je-li však problém spíše režimový, léčba se zahajuje právě změnou životního stylu. Doporučuje se změnit životosprávu – tedy nezdravá, smažená, přepálená jídla s vysokým obsahem tuku vyměnit za lehce stravitelná a zdravější, s nízkým obsahem tuku. Je nutné dodržovat v rámci zdravé výživy pravidelný pitný režim, především v podobě neperlivých minerálních vod či ovocných čajů.
Své mnohdy udělá zařazení pravidelné sportovní aktivity. Omezení koření, nejlépe jeho totální vysazení, je velkým kladem v léčbě. Podobný účinek má alespoň dočasný zákaz alkoholu, prevence přejídání a omezení přísunu soli. Jelikož je v dnešní hektické době stres na denním režimu, přít si, aby se člověk vyhnul stresu, jaksi nejde. Ale omezit ho, naučit se pracovat s vypjatými situacemi, případně změnit prostředí (pokud to jdeJ), dělá také divy.
Hypertenze je civilizační nemoc, která vede k nepříjemným důsledkům. Začnete-li si rizika uvědomovat včas, je veliká šance na dlouhý a plnohodnotný život.
Více článků najdete na portálu mamci.cz