Není snad nikdo, kdo by při vaření nepoužíval k dochucování jídel sůl. Bohužel jen zlomek z nás si je vědomých, že běžná sůl, kterou máme v domácnosti, má jen pramálo společného se solí, kterou používaly například naše babičky. Sůl, kterou si běžné pořídíme v obchodě je totiž jen obyčejný 97% chlorid sodný, který je „obohacený“ o chemikálie, které působí proti vlhkosti a udržují ji sypkou. Občas v ní samozřejmě najdete také přidaný jód.
Přidáme-li k tomu fakt, že sůl konzumujeme v nadměrném množství (především proto, že se nachází nejen v našich podomácky uvařených jídlech, ale také ve všech uzeninách, sýrech a v malém množství v podstatě skoro ve všech zpracovaných produktech), mohou nám při jejím dlouhodobém nadužívání hrozit vážná zdravotní rizika. Tato chemická sloučenina totiž dehydratuje, na což naše tělo přirozeně reaguje zadržováním vody, a tudíž nedochází ke správné látkové výměně. Tento zpočátku neškodný problém může ve výsledku vyústit ve vážnější zdravotní komplikace. Hrozit nám může například zvýšený tlak a jiná civilizační onemocnění jako je revma, dna, ledvinové kameny nebo celulitida.
Kvalitní sůl je himalájská sůl
Je tedy zřejmé, že do kvalitní soli je zapotřebí zainvestovat a vybrat si takovou, která bude našemu tělu prospěšná. Jednou z takových je například himalájská sůl. Obsahuje nepřeberné množství minerálů, včetně hořčíku a selenu a díky obsahu železa má své typicky růžové zbarvení. Tato sůl není chemicky zpracovaná, a tudíž se chová trochu jinak než běžná kuchyňská sůl (například hrudkuje).
Na rozdíl od běžné soli působí na organismus příznivě, napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, detoxikuje organismus a posiluje cévní systém. No a spolu s širokým spektrem minerálů do svého těla dostáváte celou škálu potřebných živin.
Nezapomínejte však na to, že i himalájská sůl je stále jen sůl a i v jejím případě je potřeba regulovat množství. Pokuste se denně nekonzumovat víc než půl čajové lžičky, což je ideální míra pro lidský organismu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz