Ať už jste zastáncem autoritativní, liberální nebo demokratické výchovy, měli byste uplatňovat u svých dětí jak určité hranice, tak i určitou volnost. Samozřejmě si naše postřehy můžete přizpůsobit svému modelu výchovy, nejedná se o žádné dogma.

Kde děti potřebují hranice

To možná jednodušší vymezení se týká hranic. Děti v zásadě potřebují mít hranice ohledně toho, co je správné a co špatné – samozřejmě ve smyslu tom, co již druhému ubližuje. Je například špatné někoho bít, kopat jej do břicha, bouchat do hlavy. Stejně tak by měly vědět, že se nepoužívá násilí proti rodičům (kromě sebeobrany, ale to už je jiný příběh).

Dalším ohraničením by měl být jasný režim dne. Ráno se vstává, obléká, snídá, jde se do školky/školy atd. Stejně tak se večer celá rodina sejde k večeři, čte se pohádka, ve stejný čas se chodí spát. Děti, které pravidelný režim dne nemají, nemají vlastně žádnou jistotu, nemají se na co vázat. Já sama znám maminku, která svým dětem odmalička nestanovila žádný režim, a tak jejich jedinou jistotou je ona sama. Ovšem ty děti dodnes nedokážou přespat u kamaráda, nebo u prarodičů, stále vyžadují maminku (nejstaršímu je 12 let!).

Kde děti potřebují volnost

A když jsme si vymezili dvojí hranice, za které by děti neměly jít, pak už je velmi jednoduché vymezit to druhé kritérium – volnost. V podstatě všechno, co nepřekračuje výše vymezené hranice, je dovoleno a tam mohou mít děti volnost – přiměřeně věku samozřejmě.

Uveďme si příklady:

Když si tříleté dítě hraje na pískovišti s kamarádem a nebije ho, pak ať si hrají opravdu na cokoliv.

Když venku mrzne, je potřeba mít čepici, abychom nenastydli. Dítě si však zcela volně může vybrat, jakou čepici a jakou barvu si vezme.

Jestliže 10letému školákovi dovolíte chodit domů samotnému, může jít, kudy chce a s kým chce (myšleno s kamarádem, nikoliv s cizím člověkem), za předpokladu, že vám zavolá, když se třeba někde zdrží. Trénuje si tak zejména samostatnost.

Zdá se vám té volnosti málo? Ale svoboda přece také znamená, že můžu dělat jen to, co neškodí někomu jinému. Resp. moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Jak vychováváte své děti vy? A jak jste sami byli vychováváni?

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno