Možná, že jste si ve výchově svého vynalézavého potomka jistá v kramflecích, možná ale taky ne. Vzpomínáte na své dětství, kdy máte pocit, že jste se ničeho kromě hraček doma nemohla dotknout. Taková výchova dítěte se u vás neplánuje, na druhou stranu vás děsí matky, které dětem dovolí snad ještě více než všechno. Kde je ta hranice?

Dítě je od přírody zvědavé, podnikavé a aktivní. Láká ho poznávat svět. To všechno jsou dobré věci, které je třeba podporovat už od mala. Proto zhruba na deset let odložte touhu po perfektně uklizeném bytečku a uzpůsobte prostředí malému objeviteli.

Dítě potřebuje bezpečný a podnětný prostor

Neděste se, pokud máte 2+kk, nejde až tak o čtvereční metry, ale o plochu, na které si může hrát a po které se může pohybovat. Pořiďte pěnové puzzle nebo koberec, nábytek, o který se bude batole moc stavět. Věci, na kterých vám záleží, přesuňte minimálně o metr výš, protože je třeba snížit počet objektů, ke kterým má dítě zakázán přístup. To souvisí s dalším pravidlem.

Zakazujte málo

Pokud dítěti zamezíte dotknout se každé druhé věci, povede to ke zbytečným třenicím a nespokojenosti vaší i batolecí. Dobře si rozmyslete, co opravdu stojí za to dítěti zakázat (trouba, koš, nebezpečné schody), a za tím si pevně stůjte. Dobře ale zvažte, jestli to někdy se zákazy nepřeháníte.

Batole potřebuje mít svobodu objevovat. Proto se postarejte o to, aby jeho den byl objevnou misí. To vás nebude stát skoro nic. Do spodních šuplíků a skříněk dejte věci, které jej budou lákat, se kterými si bude moct hrát, ale kterými si neublíží (misky, cedníky, plastové láhve, vařečky, ….). Malý průzkumník bude nadšený a vy budete mít chvíli klidu.

Děti a domácí práce

Další záslužnou činností matek je zapojení dětí do práce, kterou vykonáváte. Věřte, že když rok a půl staré princezně dovolíte vyndat prádlo z pračky, bude se cítit nesmírně důležitě a šťastně, a vy jste položila základy ke kladnému vztahu k práci. Spolehněte se, že se vám většinou nebude chtít, protože dětské pomáhání mamince je tak trochu medvědí služba, ale pokud tuto svou roli zvládnete, vychováte báječné děti.

Zvládat vztek

Nastanou situace, kdy však batoleti nebude stačit svoboda, kterou má, a zatouží páchat něco, co jste zakázala. V tom případě nejdříve jemně a pak silněji řekněte ne, pak se snažte odvést jeho pozornost (nabídnout jinou zábavu), pokud ani toto nezafunguje, tak dítě odneste. Do zhruba roku a půl to bude fungovat. Jestli je však už dítě starší a vy moc dobře víte, že zlobí naschvál, nebojte se jej po provedení všech předchozích kroků trochu plácnout, tím mu újmu nezpůsobíte.

Recept na šťastné, sebevědomé a podnikavé dítě je vcelku jednoduchý. Batole má mít maximum svobody v pevně stanovených širokých hranicích.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na