Některé nemoci vás mohou překvapit v noci nebo o víkendu, a tak je lepší mít základní domácí lékárničku vždy plnou a po ruce. Zvláště když máte malé děti. A co se tedy vyplatí mít vždy doma?

Obsah domácí dětské lékárničky

  1. Léky na snížení horečky – poměrně častou komplikací dětských nemocí je horečka. Zatímco zvýšenou teplotu (do 38 °C) se doporučuje nesnižovat, neboť patří k léčebným procesům v těle, horečku nad 38 °C srážejte vždy, neboť by mohla poškodit vnitřní orgány. Pro malá miminka je k dispozici čípek, pro větší děti můžete použít sirup proti horečce. V lékárničce by samozřejmě neměl chybět kvalitní teploměr.
  2. Léky proti kašli – kašel může přepadnout každé dítě, a často v noci. Rozlišujeme suchý kašel, na který pomůže sirup nebo pro větší děti i tabletka, nebo vlhký kašel, na který můžeme nasadit také sirup.
  3. Něco na rýmu – rýma provází téměř všechna onemocnění, sama o sobě je spíše příznakem, ale můžeme si pomoci kapkami do nosu na uvolnění rýmy nebo speciální rhinokonvičkou, pomocí které proplachujeme nos teplou slanou vodou – ta se hodí i jako prevence celoročně. Každé dítě by mělo mít svoji vlastní konvičku. Pro malá miminka je nejvhodnější odsávačka hlenů.
  4. Léky na průjem – nemusí se jednat jen o infekční průjem, ale třeba i o průjem vzniklý nějakou dietetickou chybou, přesto jsou průjmy pro děti velmi vyčerpávající. Na rehydrataci organismu pomůže rehydratační roztok.
  5. Když bolí ouško – jedná-li se o zánět středního ucha, zřejmě bude nezbytné dojet s děťátkem k ušnímu i v noci, protože bolest je opravdu silná; pokud se jedná o menší bolest, mohou pomoci kapky do ucha.
  6. Když spadne něco do oka – do lékárničky se hodí i kapky do očí.
  7. Drobná poranění – o drobná poranění není u dětí nouze, rozhodně je dobré mít desinfekci, náplasti, popř. voděodolné náplasti. Na promazávání drobných ran se hodí léčivé masti.

Další léky samozřejmě musí řešit zejména maminky dětí, které trpí nějakou závažným onemocněním, alergií apod.

A podobnou lékárničku byste s sebou měli mít na prázdniny, dovolené atd.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno