Každý rodič chce být dobrým rodičem. Většina rodičů se opravdu snaží vychovat svoje děti nejlépe, jak umí. Jenomže spousta také zapomíná na to, že nejvíce dítě ovlivňuje životní styl a postoj rodičů. Právě od nich dítě získává svoje hodnoty.

Dítě alkoholiků

Když dítě vyrůstá v prostředí, kde se každý den pije alkohol, vezme si z toho, že je to normální a běžné. Dost možná jednou v budoucnosti bude každý večer pít před svými dětmi a bude to považovat za normální. Jeho děti dost možná také a takhle to bude pokračovat pořád.

Netolerantní rodiče

Nezáleží na tom, jestli jde o víru, barvu pleti, národnost nebo něco jiného, čím se někdo může lišit. Když dítě bude od mala poslouchat, že nějaká skupina lidí je špatná a je to odpad společnosti, převezme tyto názory na svoje a nemůže být nic jiného než rasista. Jsme obrazy svých rodičů a vštěpujeme si jejich hodnoty. Proto by si dítě mělo utvořit vlastní názor na každou věc a rodiče by do toho neměli zasahovat.

Rodiče, kteří se hádají

Ne v každé rodině se žena a muž milují. Občas mají silné a bouřlivé hádky a některé se hádají i před dětmi. To však není správné. Kromě toho, že dítě může mít pocit, že tohle je projev lásky a bude se tím v dospělosti i řídit, nebude schopen si nikdy vytvořit pevný vztah.

Dítěti často může mnohem víc ublížit, když bude poslouchat, jak se jeho rodiče hádají než to, když žijí odděleně. Přizná vám to většina dětí, které z takové rodiny pochází.

Tak co je správné?

Nikdy nejde říct, co je stoprocentně správné. Jsou však věci, které byste v přítomnosti dítěte dělat neměli. Neměli byste ovlivňovat jeho názory těmi svými. Ovlivňovat ho svou vírou. Jednoduše by se dalo říct, že byste měli být takovým rodičem, jaké chcete mít dítě. Navíc je dost velká pravděpodobnost, že jednou vaše dítě bude stejný rodič, jako jste vy. Proto je důležité na to myslet a vše řešit tak, aby ho to nemohlo nijak negativně ovlivnit.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno