Nevěra znamená velkou ránu pro vztah, je to otřesení důvěry a zanechává zlomené srdce. Zahýbají obě pohlaví, nelze říci, že jedno je k tomu náchylnější. Ze studie z roku 2017, která proběhla v Denveru, vyšly závěry, které moc nepotěší. Člověk, který zahnul, má třikrát větší riziko, že to provede znovu, jako u člověka, který je věrný. Zcela jistě to neplatí 100 % na všechny, jsou výjimky, které nevěru již nezopakují.

Ten, kdo věří na dlouhodobé vztahy, přistupuje k nevěře jinak než ten, který vyhledává spíše krátkodobé vztahy. Nevěra může paradoxně udělit člověku lekci a zavést ho na správnou cestu. Pokud nevěrník vyvine snahu a chce na vztahu pracovat, riziko recidivy nevěry se snižuje. Jakmile odmítne cokoliv řešit, partnerství s takovým člověkem je riziko, protože se může stát, že nevěru zopakuje.

Nevěrní mají různé důvody, proč podvádějí. Pokud se nevěra odehraje jednorázově, třeba pod vlivem alkoholu, tak je to trochu jiné, než opakovaná nevěra. Pokud váš partner podváděl každou předchozí partnerku, je velmi pravděpodobné, že ho nezměníte.

Jsou typy osobností, které mezi nevěrníky nacházíme. Jsou to narcisové, lidé impulzivní, kteří se ve vztahu chovají vyhýbavě a své vzorce chování příliš nemění. Mohou být lidé, kteří impulzivnost časem ovládnou, narcisové se však příliš nemění.

A jak se zachovat?

Rozmyslete si, jestli vám za to vztah stojí, abyste ho zachraňovala. Zjistěte, jestli o to vůbec stojí partner.

Zachovejte klid – nebalte mu v afektu kufry. Uklidněte se a nedělejte unáhlené závěry.

Nepátrejte – nechtějte znát detaily. Nedělejte výslechy na téma, jak se jmenuje, kde bydlí, kde k tomu došlo, kolikrát.

Neoplácejte – neoplácejte stejnou mincí. Jen si uškodíte.

Nedělejte naschvály – přestanete mu prát, žehlit, vařit a děláte drobné naschvály. Jednou jste se svobodně rozhodla vztah zachránit a tohle může být cesta spíše k rozvodu.

Neseďte doma – možná se vám ani nikam nechce, ale zkuste obnovit koníčky, zajděte s kamarádkou na kávu nebo víno. Přijdete na jiné myšlenky.

Nevyčítejte – vytahovat při každé hádce jeho nevěru, třeba i po letech nic neřeší. Musíte se povznést a odpustit. Jiné cesty není.

Trpělivost – budete muset od začátku vybudovat znovu důvěru. Nevěrou byla velmi otřesena. Není to nic jednoduchého. Při každém zdržení v práci, pípnutí telefonu, ve vás zatrne, Chce to čas.

Nastavte mantinely – sedněte si, komunikujte a nastavte si jasně daná pravidla, která budou vyhovovat vám oběma. Bez nátlaku a manipulování. Nestavte se do role oběti. Pravidla oba dodržujte.

Intimnosti – pokud vás partner stále přitahuje a nebráníte se, nic není zakázáno. Velmi pravděpodobně ale bude trvat, než se znovu sblížíte. I v této oblasti se musí pracovat.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno