Bylinky nejen působí na naše chuťové buňky, kdy skvěle doplní pokrmy. Mají však účinky i na naše zdraví. Přírodní pomocníky, pokud nás trápí nějaké neduhy, má každá hospodyňka jistě doma.

Bazalka – doplňuje výborně hlavně středomořskou kuchyni. Známé jsou však její antistresové účinky. Dále působí protizánětlivě při chorobách dutiny ústní, trávicího traktu a močového ústrojí. Podporuje chuť k jídlu.

Fenykl – doporučuje se ženám při premenstruačním syndromu. Podporuje trávení, zmírňuje nadýmání. Odvar se používá i při kojeneckých kolikách. Má detoxikační a dezinfekční účinky.

Levandule – připravuje se z ní čaj a přidává se i do sladkostí. Má silné protistresové účinky – utěšuje a zmírňuje napětí. Tlumí podrážděnost a zlepšuje spánek. Zevně se používá k hojení ran.

Hřebíček – má antiseptické účinky, zejména se využívá při bolestech zubů a zánětech v oblasti krku. Zahání únavu. Odpuzuje hmyz, takže se dá připravit jako domácí repelent.

Tymián – odhání slabost, strach a úzkost. Působí proti průjmu a nadýmání. Má silné antiseptické účinky, používá se při kašli, nachlazení a bolesti v krku. Stimuluje krevní oběh.

Meduňka – velmi výrazný uklidňující účinek. Působí i na orgány, které jsou křečovitě stažené stresem a bušení srdce.

Kmín – už od nepaměti je znám jako pomocník při zažívacích potížích. Bylina využívaná při kojeneckých kolikách. Napomáhá vylučování žaludečních šťáv. Ženám pomáhá při bolestivé menstruaci.

Majoránka – velmi oblíbená bylinka v kuchyni. Relaxant, uklidňuje. Uvolňuje křeče a pomáhá při ženským obtížích, působí na dělohu.

Máta – osvěžuje, díky obsahu mentolu znecitlivuje, ochlazuje. Uvolňuje žaludeční křeče a zlepšuje nevolnost. Podporuje vylučování žluče.

Petržel – působí proti křečím trávicího ústrojí, plynatosti, podporuje vykašlávání a využívá se k léčbě močových zánětů. Mírné afrodiziakum – zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů.

Skořice – zahřívá, prokrvuje, působí na krevní oběh. V kosmetice se používá v obličejových maskách a zábalech proti celulitidě. Mírné afrodiziakální účinky.

Více článků najdete v dalších kategoriích na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno