Okoupat, nakojit, uložit a spát. Jde o cestu k volnému večeru a k nastolení osvobozujícího režimu pro maminku i miminko? Názory se různí. Jako ve všem, existují dvě cesty. Jednou z nich je zastávání názoru, že dítěti není potřeba nic diktovat, protože v děloze také přehnaně neřešilo den a noc, a proto není nutné jej stresovat ukládáním a vyžadováním spánku. Jediné, co má oddaná matka dělat, je být malému plně k dispozici.

Pak máte druhou možnost, a tou je pomaloučku, polehoučku začít nového človíčka zvykat na „režim“. Dávám režim do uvozovek, protože nejde o nalajnování časů jídla a spánku, pouze o uvědomění si dne a noci. Jak něžně na to?

  1. Okoupat, nakrmit a šup do postýlky

Zatímco dřív bylo naprostou samozřejmostí koupat dítě každý den, dnes se někteří odborníci přiklánějí k názoru, že jde o zbytečný luxus, který může být spíše na škodu než k užitku. Kůži možná každodenní koupání až tolik nesvědčí, ale pro nastolení večerního rituálu jde o osvědčenou taktiku.

Večer, pokaždé zhruba ve stejný čas miminko okoupejte, nakrmte a dejte ho do postýlky. Toto ukládání by mělo být ideálně spojeno ještě s ukolébavkou. Pokud se vám podaří miminko před koupáním udržet vzhůru o trochu déle než obvykle, tím lépe.

  1. Zhasínat světla, tlumit hluk

Novorozencům k rozlišování dne a noci nesmírně pomůžete, když se budete přes den a přes noc chovat odlišně. Ve dne nechte do pokoje svítit slunce, v noci naopak zhasněte úplně nebo zapněte pouze tlumené světlo. To samé se týká hluku v domácnosti. Přes den, když miminko spí, klidně mějte slabě puštěnou televizi, rádio, pračku, povídejte si s návštěvami. V noci tyto ruchy eliminujte.

  1. Vracet do postýlky

Ve dne po vzbuzení dítě nakrmte a chvíli si s ním hrajte, povídejte, pokládejte ho na zem. V noci naopak dítěti dejte mléko, eventuálně ho přebalte (je-li to možné, tak co nejdříve přestaňte v noci přebalovat) a položte ho ihned do postýlky.

Některé děti si na střídání dne a noci zvyknou rychleji, jiné pomaleji. Pokud však budete dodržovat výše popsané zásady, dříve nebo později zjistíte, že úspěšně naplněný uspávací rituál vám otevře dveře k poklidným večerům, díky kterým budete schopna načerpat energii pro příští den s vaším malým neposedou.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno