Únavový syndrom je bezesporu jednou z civilizačních chorob. Jeho zrádností však je to, že je velmi těžko rozpoznatelný, občas i špatně léčitelný, a tak jedinou možností, jak se mu úspěšně vyhnout, je přecházet mu. Pojďme se na tuto závažnou nemoc podívat zblízka.

Běžná únava vs. únavový syndrom

Každý jsme občas unaveni, potřebujeme více spánku, mnozí mají na podzim podzimní deprese. Únavový syndrom je však mnohem komplexnější pojem: únava musí trvat alespoň půl roku, stejně tak depresivní stavy, neúměrně vysoká potřeba spánku a ztráta chuti do života nebo cokoliv dělat. Mohou se přidat i fyzické bolesti: bolest v krku, bolest hlavy, časté zvýšené teploty apod. Bohužel, stále se stává, že okolí nemocného nebere vážně, nebo mu dokonce tvrdí, že je líný.

Jak únavový syndrom léčit

Únavový syndrom jednoznačně patří do rukou lékaře. Jakmile je lékař (praktický, ale i odborný – např. psychiatr) diagnostikuje, může doporučit vhodnou léčbu. Avšak samotná diagnóza je těžká a lékaři vlastně dodnes přesně nevědí, co únavový syndrom způsobuje. Mohou za ním totiž stát i opakující se nemoci, porucha imunity nebo dlouhodobý stres. Tady se dostáváme k tomu, že nejčastěji únavovým syndromem onemocní člověk, který žije nenaplněný život – tj. např. vykonává zaměstnání, které mu není vlastní, přirozené, a je tedy ve stresu prakticky nepřetržitě.

Dále je potřeba si uvědomit to, že na únavový syndrom vám nepomohou žádné prášky, snad vyjma prášků na spaní nebo antidepresiv v počátečním stadiu. Je zapotřebí změnit celý životní styl, začít se zdravě stravovat (ovoce, zelenina, ryby atd.), sportovat (vhodná je jóga, pilates atd.), pohybovat se na čerstvém vzduchu, pravidelně chodit spát a pravidelně vstávat. Stejně tak je zapotřebí do denního režimu kromě práce zařadit dostatek odpočinku (relaxace, meditace, malování, hudba).

Zásadní je postoj pacienta, podpora jeho rodiny a přátel, a vstřícný postup lékaře.

A jaká je prevence

V podstatě vše, co jsme vyjmenovali u léčení nemoci, tedy sport, zdravá strava, dostatek spánku a odpočinku, bychom měli praktikovat neustále, abychom se této nemoci zcela vyvarovali. A pak je také důležitá volba zaměstnání: v zaměstnání strávíme 8 hodin denně – je tedy bezpodmínečně nutné, aby nás práce bavila a naplňovala, jinak si zaděláváme na dlouhodobé problémy.

Pamatujte na své zdraví vždy, když se cítíte nespokojeni – každá číše jednou přeteče a vaše tělo (i duše) vám všechno vrátí!

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na