Některé kousky již zkrátka nenosíte, některé jsou vám malé, jiné velké, některé jsou již ošoupané. Můžete je samozřejmě vyhodit a koupit si něco nového. Ale jste-li tvořivý typ, tak si určitě ty kousky schováváte a můžete je recyklovat. Jednak tím ušetříte peníze za nové oblečení, a jednak si vyrobíte originální kousky, které nikdo jiný nemá. A navíc chráníte přírodu a životní prostředí.

Trička stokrát jinak

Trička se obnosí asi nejrychleji a ještě rychleji se okoukají. Ale v okamžiku můžete mít ze starého trička nové. Stačí našít mu knoflíky, korálky, krajku kolem krku nebo na okraje rukávů… Dětem můžete našít nebo nažehlit aplikaci, kterou mají rády. My jsme starší tričko s holčičkami oživili pomocí stužky do vlasů, knoflíku na kalhoty a korálků na krk.

Džíny mají mnoho využití

Starší džíny, které mají třeba odřená kolena, je nejjednodušší ustřihnout a udělat z nich kraťasy – délku volte podle toho, jak moc jste odvážné. Z jiných džínů, a to z jejich horní části, kde je zadeček, můžete ušít originální batoh – stačí odstřihnout nohavice, otvory zašít a v pase protáhnout šňůrku na zavazování, nakonec přišít popruhy. Z většího kousku džínoviny lze také vytvořit kabelku, nebo alespoň pevné dno pro háčkovanou tašku. A nakonec recyklace pro všechny zbylé nohavice – ustřihněte je na obou stranách, naplňte měkkou výplní, např. dutým vláknem, a na obou stranách zašijte – vznikne vám dokonalý váleček jako polštářek pod krční páteř.

Ze starých svetrů polštářky na gauč

Asi nejvděčnější recyklaci nabízejí staré svetry, zvláště ty, které mají výrazné vzory. Uděláte z nich totiž potahy na polštářky – a každý bude originál. Svetr nejdříve prošijte v místech, kde budete stříhat, aby se nepáral. Pak ustřihněte krk a rukávy. Díry zašijte. Naplňte výplní. A buď celé zašijte, ale pak budete muset prát polštářek i s výplní, nebo si ještě do spodní části všijte zip (nebo knoflíky) – to samozřejmě udělejte ještě před vyplněním polštáře.

Z menších kousků látky ušijte nákrčník

I když nejste přímo švadlenka, nákrčník dokáže ušít každý. Stačí vám k tomu kousek látky z trička, mikiny nebo tepláků v oblíbené barvě. Ještě jednodušší je ušít nákrčník ze zbytků plsti (filce). Tam totiž nemusíte ani začišťovat a vznikají opravdu nádherné kousky.

Okoukané boty

Okoukaly se vám boty, sandálky apod.? Jestliže jsou ještě hezké a nezničené, nemusíte je hned vyhodit. Stačí je oživit – korálky, mašličkami, nalepovacími kamínky. Fantazii se meze nekladou, jen si je slaďte tak, aby se vám hodily do šatníku.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno