Všichni rodiče touží po tom, aby ve vánočním období vytvořili pro své děti co možná nejlepší atmosféru, na kterou budou jednou s láskou vzpomínat. K Vánocům neodmyslitelně patří řada zvyků a tradic. Některé rodiny je dodržují, jiné ne – jsou však v povědomí nás všech. V tomto článku se zaměříme na ty nejoblíbenější u dětí. Užijte si s dětmi vánoční tradice!

Dopis Ježíškovi

Tato tradice je pro naše nejmenší jistě ta nejoblíbenější. Jedná se totiž o dárečky a na ty se děti velmi těší. Pokud vaše dítko ještě neumí psát, může svá přání nakreslit. Poté dopis společně dejte za okno a nebo na jiné místo, odkud si ho Ježíšek může vyzvednout, až poletí kolem. Můžete tomuto rituálu vdechnout i výchovný charakter – dítko může napsat, jaké chování chce do příštího roku zlepšit / napravit.

Pouštění lodiček

Jak vyrobit lodičku? Lodičku v této tradici představuje prázdná půlka skořápky vlašského ořechu. Do té se za pomoci vosku připevní svíčka.

Poté už jen svíčku zapalte a lodičku vypusťte na vodu! Dobře poslouží kupříkladu umyvadlo, vana či nějaký lavor. Tato tradice je mezi dětmi velmi oblíbená a jistě je potěší.

Každý člen rodiny má svou lodičku – a ta mu předpoví jeho osud. Magický význam této tradice totiž praví, že toho, jehož lodička vydrží plout po hladině a svítit nejdéle, čeká dlouhý život. Ti, jejichž loďka se bude držet u břehu, zůstanou v příštím roce doma a naopak ti, jejichž loďka popluje do středu, čeká cestování.

Zlaté prasátko

Podle této pověry každý, kdo až do štědrovečerní večeře nebude jíst maso, uvidí zlaté prasátko. Proto se v tento ten obvykle podávají lehká bezmasá jídla, kupříkladu staročeský kuba. Tato tradice je skvělá pro děti, protože jim zkrátí čekání na Ježíška, zabaví je a donutí je zapojit fantazii. Pokud se dítko skutečně vydrží celý den postit, nezapomeňte ho za tu námahu odměnit a zařídit, aby zlaté prasátko skutečně spatřilo!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno