Zdroj foto: pixabay

Levný úklid domácnosti bez chemie: Věděli jste, že čistící prostředky jsou ty nejvíce toxické látky, které můžeme nalézt v našich domovech? Čistící přípravky z drogerie domácnost sice perfektně vyčistí, ovšem našemu zdraví ani přírodě rozhodně neprospívají. Přírodní alternativy čištění jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také jsou výrazně finančně přijatelnější a uleví i naší peněžence. Mnohdy jen stačí sáhnout do spíže či lednice.

Naše babičky se při úklidu musely obejít bez chemie – ještě neexistovaly lahvičky plné chemického koktejlu k dostání kdekoli. Ve skutečnosti je sterilita dosažená toxickými čističi jen marketingový tah a čistoty můžete dosáhnout mnohem lepšími způsoby.

Ekologické čističe, které najdete v kuchyni

Ocet

Ocet si poradí s mastnotou, plísní i s bakteriemi. Vytvořte si octový roztok v poměru 1:1. Pokud vám není příjemný octový zápach a chcete mít po uklízení provoněný byt, přidejte do roztoku pár kapek libovolné vonné esence či trochu citronové šťávy. Octovým roztokem můžete účinně vydrhnout umyvadlo, záchodovou mísu, sprchu, lednici, kuchyňská prkénka, okna, nábytek, dřevěné podlahy a dokonce také koberce. Ocet je zkrátka všestranný pomocník.

Citron

Jaké jsou schopnosti citronu? Desinfikuje, bělí, odmašťuje, odstraní nepříjemný zápach a hlavně vás hravě dokáže zbavit vodního kamene!

Sůl

Solí můžete nahradit klasický písek na čištění. Díky své struktuře ho velmi připomíná a a při drhnutí má samozřejmě i podobné účinky. Dokáže si velmi dobře poradit se silnou špínou a odstraní i mastnotu.

Zdroj foto: pixabay                          olivový olej

Jedlá soda

Jedlá soda odmašťuje, dezinfikuje a navíc také absorbuje pachy.
Recept na přírodní čistící písek s jedlou sodou: Smíchejte trochu citronové šťávy s takovým množstvím jedlé sody, aby vznikla pasta hustší konzistence. Tento písek si poradí s každou skvrnou a nečistotou! Kyselina z citronu má totiž nejen desinfekční a antibakteriální účinky, ale také bělí.

Olivový olej

Olivový olej můžete dokonale využít při leštění. Pečujte pomocí něho o dřevo, ocel či kůži, jež se nachází ve vaší domácnosti!

Tea tree oil

Pokud vás ve vašem bytě trápí plísně, použití tea tree oleje je dokonalý způsob, jak se jim účinně bránit! Pro lepší aplikaci si vytvořte sprej – do láhve s rozprašovačem smíchejte 2 lžičky oleje a 2 šálky vody. Rozprašovačem poté postříkejte problémové oblasti – využijete jej na zatuchlé kanceláře, zatuchlý koberec, plesnivý sprchový závěs, na střechu, prostě kdekoliv a plíseň je odstraněna.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno