Stát se to může i vašim dětem: Prostě jejich kamarád či spolužák patří díky své rodině k poměrně početné skupině církve či sekty Svědkové Jehovovi. Jak to dětem přiblížit a čemu se raději vyhnout?

Povolit, či nepovolit kamarádství

Prvním problémem pro vás jistě bude, zda vůbec svému dítěti povolíte kamarádit se s takovýmto spolužákem. Avšak není žádný důvod k panice, protože ačkoliv v rámci komunity Svědků Jehovových platí přísná hierarchická pravidla a obvykle je velmi těžké tuto komunitu opustit, vaše děti nejsou nijak ohroženy.

Dárky

Problémem zejména o Vánocích, ale i narozeninových oslavách apod. jsou dárky. Svědkové Jehovovi totiž žádné svátky neslaví, dárky neuznávají, tj. dárky ani nepřijímají, ani sami nedávají. Na to pamatujte, když chcete obdarovat dítě o Vánocích nebo k narozeninám – dárek nesmí (nebo by nemělo) přijmout. Vyhněte se i zvaní těchto kamarádů na narozeninové oslavy a počítejte s tím, že ani oni vás na žádnou oslavu nepozvou. Nečekejte také, že by vám poslali smsku k svátku či k narozeninám. Není to z neslušnosti, ale je to prostě jejich přesvědčení.

Odmítají transfúzi krve

To, co je pro mnohé nepochopitelné, je odmítání transfúze krve, a to i v případě, že je člověk ohrožen na životě. Dětem to obvykle stačí pouze zmínit, není potřeba to nijak široce rozvádět. (Problém je to spíše pro děti Svědků Jehovových, než pro děti vaše.)

Alkohol, cigarety a drogy

Dobrou zprávou pro vás může být, že Svědkové Jehovovi obvykle zcela odmítají alkohol, cigarety i drogy. (Dospělí někdy pijí alkohol v malém množství – ale pozor: neťuknou si s vámi na zdraví.) S takovými kamarády se tedy vaše dítě spíše nedostane na šikmou plochu…

Nechodí do kostela

Jste-li naopak věřící (katolíci, evangelíci apod.), může vás překvapit to, že Jehovisté nikdy nechodí do kostela, a to ani v případě, že jen chcete, aby se podívali třeba na výzdobu nebo výstavu. Nejlepším řešením je tedy při návštěvě kostela nechat dítě počkat venku.

Nezáleží tolik na tom, zda s Jehovisty sympatizujete, nebo jsou vám jako skupina zcela proti srsti. Důležité je vysvětlit dětem rozdíly ve vnímání světa mezi vámi a jimi a nechat je vybrat si své kamarády svobodně. Snažte se být neutrální, jak jen to půjde, i když to pro vás může být složité.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Církve odmítám a jejich agitátory slušně vyprovodím. Ale stalo se. Přišli dva mladí lidé a jak jsem zjisti, že jsou Jehovisté, ukončil rozhovor tím, že v předdůchodovém věku po ztrátě zaměstnání mám jiné starosti. Odešli, ale za hodinu se vrátili. Vzpomněli si, kde viděli informaci o firmě doplňující zaměstnance a tak se vrátili mi to sdělit. Toť vše, nic více. Zíral jsem, na zcela neznámého bezvěrce někdo myslí a chce být užitečný, vzácný to jev.

    • Jsem Svědek Jehovův a rád si povídám s lidma o životě a o Bohu. Zároveň ale respektuji lidi které to nezajímá a a rovněž si rád popovídám o čemkloliv jiném slušném.
      Rovněž praktická pomoc lidem kolem sebe patří k životu a věřím že v blízké době nevymizí.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno