Zdroj foto: instagram.com

Státní svátek: Tato červená květina se stala symbolem hrdinů, bojujících ve válečné linii. Může ze to nenápadná báseň Na flanderských polích (1915) od kanadského chirurga John McCrae, sloužícího na západní frontě.

V posledních letech tato symbolika proniká i k nám, a to prostřednictvím 11. listopadu, který je celosvětově uznáván jako Den válečných veteránů. U nás se začal připomínat v roce 2004 (některé zdroje uvádějí rok 2001). Mnohem delší tradici má však ve světě – například v Londýně nebo v Paříži se slavil už v roce 1919.

Specifika Spojeného království a princ Harry

Ve Velké Británii je tento den označován spíše jako Den vzpomínek (Remembrancece Day) a nejbližší neděle, která se k tomuto dni váže, je nazývána Nedělí vzpomínek (Remembrance Sunday). Letos připadla na 8. listopadu.

Asi nepřekvapí, že se v tento den řada významných osobností vydává na hřbitovy a k významným pomníkům, aby uctili zesnulé vojáky a jejich hrdinství. Až do minulého roku u toho nesměl chybět ani princ Harry (36), který přibližně deset let v armádě také sloužil – a rozhodně nešlo jen o vojáka v záloze.

Byl by však nesmysl, aby kvůli jednomu věnci létal přes oceán z kalifornského Montecita, kde se svou manželkou Meghan (39) aktuálně usadil. To si uvědomoval i on, proto se chtěl uchýlit k docela jinému řešení. Zvedl telefon a do svého rodného paláce jednoduše zatelefonoval s prosbou, aby věnec s jeho jménem položil na pietní místo někdo jiný. A výsledek?

Zdroj foto: instagram.com

Jen aktivní členové rodiny, nikdo víc

Nejspíš docela jiný, než bychom čekali. V určitých situacích by zkrátka měly jít nejrůznější osobní rozpory stranou. Také byste žádosti prince Harryho vyhověli? Britové jsou bohužel docela jiného názoru.

Harry žádost byla zamítnuta, a to z jednoduchého důvodu. Prý už nepatří mezi aktivní členy britské královské rodiny, takže nemá na podobné privilegium nárok. Není divu, že tenhle sympatický zrzek byl po této odpovědi pořádně rozmrzelý. Jediné, co ho snad mohlo utěšit, byl fakt, že zamítnutí nepřišlo přímo od jeho babičky královny Alžběty (94), jelikož se k ní žádost ani nedostala. Kdo ví, jak by nakonec reagovala ona?

Harry uctil Remembrance Sunday po svém

Pokud byste si však mysleli, že bývalý voják zahořkne a díky postoji jedné oficiální instituce hodí za hlavu všechna ta přátelství, která během boje navázal a zapomene i na úctu, s níž tak často o válečných veteránech mluví, mýlili byste se.

S Meghan se okamžitě vydal na National cemetery v Los Angeles, kde položil květiny ke dvěma hrobům. Ale nečekejte žádnou opulentní návštěvu květinářství – pocházely totiž přímo ze zahrady u jeho sídla v Santa Barbaře. Nádavkem pak s manželkou přidali i smuteční věnec, nesoucí na plaketě jednoduchý, ale výstižný vzkaz: „Na památku mužů, kteří obětovali svůj život na obranu své země“. Ten položili ke známému obelisku, jenž se na hřbitově nachází.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno