Všechny se chceme cítit milované, žádoucí, šťastné a také v bezpečí se svým partnerem. Dokonalý vztah sice neexistuje, ale i přesto to může být krásný a šťastný vztah. Hádky a nedorozumění jsou všude. Kdy jsou ale v přijatelné míře a kdy už je něco špatně? Někdy náznaky toxického vztahu vůbec nejsou zjevné a není lehké je prokouknout, dokud ještě není pozdě. Jaké jsou znaky toxického vztahu?

Máte pocit, že nejste schopné nic udělat správně

Partner vás neustále shazuje a dává vám najevo, že nejste dost dobré. Je s vámi nespokojen, snaží se vás měnit, ale není spokojen ani ve chvíli, kdy přistoupíte na jeho požadavky a změníte se / přizpůsobíte. Cítíte se zahanbeně a méněcenně. Šikovný manipulátor zařídí, že budete věřit, že je to vaše vina.

Máte pocit, že nemáte nárok na změnu a růst

Kdykoli na sobě pracujete a snažíte se zdokonalovat v tom, co vám dává smysl, od partnera se vám dostane jen nedůvěry a posměchu. Odmítá vás podporovat a motivovat k vašim cílům a lepším výsledkům, naopak vám dává najevo, že stejně nic nezvládnete a tak nemá cenu se ani pokoušet. Tímto vás drží v šachu, pokud mu uvěříte. Takový typ partnera nesnese pocit, že byste mohla být lepší, než on.

Máte pocit, že se kvůli vašemu vztahu nedobrovolně vzdalujete svým přátelům a rodině

Nikdo si nikdy nebude rozumět s každým. Proto je normální, pokud si váš partner nesedne s vašimi blízkými. Problém nastává ve chvíli, kdy o nich mluví hanlivě, snaží se vás od nich odradit nebo vás úplně odstřihnout. Takto se projevuje manipulátor, který vás chce mít jen pro sebe, abyste na něm byla závislá.

Máte pocit, že nemůžete být samy sebou

Cítíte, že se nemůžete uvolnit. Cítíte, že si nemůžete dovolit říct, co skutečně chcete, protože se bojíte reakce partnera. Lidé spolu běžně nesouhlasí a i tak fungují. Pokud ale ve vás představa být otevřená své druhé polovičce vyvolává strach a úzkost, je něco špatně. Pokud se taková situace včas neřeší, můžete se přistihnout, že raději říkáte to, co on chce slyšet jen proto, aby nehrozil konflikt a ponížení. Časem možná sama nebudete vědět, kdo skutečně jste…

Máte pocit přehnané kontroly

Žárlivost je v určité míře normální. Jsme jen lidé a nemůžeme ovládat veškeré svoje emoce. Můžeme však ovlivnit to, jak s nimi naložíme. Ve zdravém partnerství je žárlivost v neškodné míře a partner se s tímto pocitem snaží vypořádat sám, bez scén a ubližování. V toxickém partnerství se žárlivým mužem budete čelit scénám, kontrolování, v horším případě omezování svobody.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno