Pokud se vám zadařilo a čekáte relativně zanedlouho po prvním pokladu přírůstek druhý, nejspíš řešíte jednu zásadní otázku. Mám si koupit sourozenecký kočár nebo ne? Pomůžeme se vám správně rozhodnout.

Co dítě, to unikát, co matka, to unikát. Každá rodina je v naprosto jiné situaci, takže musíte dobře zvážit své startovací podmínky. I když vám muž tvrdí, že vyhazovat peníze za další krám, se kterým navíc dost možná neprojedete některými dveřmi, je zbytečnost.

Věkový rozdíl dětí

Nejvíce rozhodujícím faktorem je samozřejmě věkový rozdíl dětí. Pokud je to pod rok a půl, koupě sourozeneckého kočáru se v naprosté většině případů oplatí. Starší dítě ještě často neujde příliš dlouhé vzdálenosti, navíc si občas v kočáře možná také zdřímne.

Jestliže čekáte děti se zhruba dvouletým věkovým rozdílem, bude hodně záležet na vaší individuální situaci. Špatná volba neexistuje, jen musíte počítat s tím, že v případě koupě možná kočár nevyužijete déle než pár měsíců. Když naopak kočár nekoupíte, můžete občas zažít krušné chvíle, kdy dvouleté, unavené, protivné dítě budete muset poponášet.

Přesáhne-li věkový rozdíl mezi sourozenci dva a půl roku, nebývá už zvykem sourozenecký kočár pořizovat. Celkem dobrou alternativou je skejtík ke kočárku nebo třeba nosítko pro staršího či šátek pro mladšího. Můžete také pořídit kočárek 2v1, který vám umožní během pár vteřin přeměnit hlubokou korbu na sportovní verzi a děti v kočáře prostřídat.

Vaše individuální podmínky

Při zvažování koupě sourozeneckého kočáru hodně záleží na místě bydliště a možnosti mít k dispozici auto. Pokud musíte dennodenně cestovat MHD, představte si, jestli je pro vás pohodlnější a bezpečnější mít dvě děti v jednom širokém kočáru, nebo jedno v klasickém a druhé za ruku. Musíte-li denně překonávat s kočárem delší vzdálenosti, zvažte, jestli dítě vydrží na přídavném stupátku, nebo pro něj bude pohodlnější se plnohodnotně posadit do kočáru.

Máte-li k dispozici auto, kterým si zajedete prakticky kamkoliv, potřeba sourozeneckého kočárku bude nižší, než když budete muset s oběma či více dětmi jít 2 kilometry přes město.

Individualita dítěte

Jedno dítě běhá od devíti měsíců, jiné se to v 16 měsících sotva naučilo. Sama odhadnete, nakolik je vaše dítě zdatný, schopný a nadšený chodec a zda je v jeho možnostech fungovat už bez kočárku. Při rozmýšlení berte také v potaz, jestli starší dítě v kočárku ještě občas nebo dokonce pravidelně spává (v tom případě se sourozenecký kočár může hodit).

Váš životní styl

Je rozdíl, jestli vyrážíte s dětmi na maximálně dvouhodinové procházky nebo jste příznivci celodenních výletů. V případě častého cestování je určitě dobré pro všechny zúčastněné sourozenecký kočár pořídit. Pokud žijete poklidněji, nemusí to být vůbec nutné.

Hodně záleží také na (ne)přítomnosti partnera. Je-li u vás zvykem, že vás zaveze k pediatrovi, pohlídá druhé dítě nebo v nutných případech poveze golfky se starším sourozencem, jste úplně v jiné situaci, než když jste téměř pořád na děti sama.

Klíčem ke spokojenosti je vše řádně rozmyslet a možná zbytečně nespěchat. Je dost pravděpodobné, že po pár týdnech po porodu budete mít jasněji.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno