Starost o domácnost: Často si to my ženy děláme samy. Naložíme si na sebe neskutečné množství povinností a pak se (nečekaně) pod jejich tíhou hroutíme. Jak si co nejvíce usnadnit život, aby se na nás všechno najednou nesesypalo?

  1. Rozplánovat

Ať už jde o úklid, vožení a vyzvedávání dětí ze školy a školky, oslavy narozenin nebo skloubení kariéry a rodiny, musíte si udělat plány. Efektivní, reálné plány. Nejde o to si přesně nalinkovat den, týden nebo měsíc. Spíše si rámcově stanovte cíle, kterých chcete v určitém časovém období dosáhnout. Ty si zapište a mějte je neustále na očích. Své plány zkonzultujte s osobou, které věříte, a nechte si poradit, jestli jste se nenechala příliš unést. Nezapomeňte totiž, že čas, kdy jsou děti dětmi, už nikdy nevrátíte zpátky. Nacházíte se v životní etapě, kdy je nejspíš důležitější strávit kvalitní čas s dětmi, než se naučit další jazyk.

  1. Nedělat více, než je nutné

Je to přirozené. Chcete být ta nejlepší matka a manželka, a proto pečete dvakrát týdně buchtu, v sobotu vaříte náročné jídlo, žehlíte veškeré oblečení a kostýmy na karneval vyrábíte sama, nejlépe do tří do rána. To je všechno pěkné, ale musíte si stanovit priority. Rozhodněte se, co je skutečně důležité, tomu věnujte svůj čas a energii. Vaše hodnota ženy a matky není v tom, kolik činností vykonáte, ale jakou atmosféru do vašeho domova vnášíte. A pokud je toho na vás moc, bude si vás rodina pamatovat tak akorát protivnou a nervózní.

  1. Umět si říct dost

Máte-li početnou rodinu, práci a koníčky, rozhodně není prostor pro lenost, ale je třeba si umět říct dost, hodit nohy na stůl a relaxovat. Stejně tak se nestyďte říct si o pomoc rodině nebo si někoho zaplatit.

Jak si život zjednodušit?

  • Vánoční úklid udělejte na podzim

Před Vánoci vás čeká nakupování dárků, pečení cukroví, návštěva vánočních trhů, jarmarků a besídek. To není vhodný čas leštit sklo po babičce nebo trávit večery čištěním spár. Velký úklid proveďte jindy během roku, ideálně na podzim. Venku je škaredě a o Vánocích navíc budete mít pocit, že jste vlastně uklízela nedávno.

  • Pořiďte všechny možné domácí roboty

Pračka je asi jasná, myčka celkem rozšířená. Ale existuje mnohem více pomocníků, kteří rutinní činnosti provedou za vás. Zainvestujte do kvalitní sušičky, robotického vysavače, robotického vytírače a robotického čehokoliv, co vás napadne.

  • Buďte minimalistka

Porcelánoví slonici, deset let stará nepoužitelná skripta z vysoké, porcelán po prababičce, který jste nikdy nevytáhla, nevhodné dárky nebo třeba oblečení, které si už stejně nikdy nevezmete na sebe. To všechno musí pryč, pokud chcete mít méně práce. Skladovat tyto věci a uklízet je zabere spoustu času a energie. Nezaplácávejte domov zbytečnostmi.

  • Vařte chytře

Přiznejte si to, vaší babičce se asi stejně nevyrovnáte. Tak si tu svíčkovou nechte na speciální příležitosti a během týdne se snažte vařit jídla, jejichž přípravou nezabijete několik hodin drahocenného času. Nebojte se vařit na dva dny, ono to nikoho nezabije. Pokud je teplý oběd, večeře být nemusí.

Vše je o postoji, který v mysli máte. Uvědomte si, v čem spočívá vaše hodnota, a nesnažte se po vzoru našich maminek cele obětovat domácnosti. Buďte pohodovou manželkou a milující maminkou.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno