Spousta rodičů si láme hlavu s tím, jak se chovat ke svému dítěti, tak, aby z něj vyrostlo sebevědomé dítě. Není to až tak těžké, ovšem je důležité zaměřit se na některé aspekty výchovy už od raného věku dítěte. Spousta rodičů dělá už v začátcích základní chyby, které dětem v budoucnu brání, aby byly schopné fungovat samostatně a zcela bez problémů se rozhodovat. Co při výchově dítěte dělat a čeho se naopak vyvarovat?

Nechte svou ratolest vybrat

Mnoho rodičů si myslí, že když je dítě ještě „malé“ (obvykle je tak vnímáme do nějakých 12 let), nemá dostatek rozumu (nebo zkušeností), aby se dokázalo samostatně rozhodovat. To může být v jistém smyslu pravda. Jenomže, pokud ho naučíte rozhodovat se dle svého uvážení (tak jak nejlépe v danou chvíli dokáže), pocítí z vaší strany důvěru, čímž pádem začne důvěřovat i sobě. Nenechte se zmýlit, i tříleté děti mají svoji hlavu, a přestože si myslíte, že vy víte, který kroužek je pro něj nejlepší, jen ono samo dokáže určit, co ho baví nebo nebaví.

Nechte své dítě dělat chyby

V momentě, kdy necháte své dítě rozhodovat je přirozené, že čas od času udělá nějakou tu chybu. Pokuste se některé evidentní chyby předvídat a ve vhodný čas mu nabídnete řešení. Vyplatí se ale nechat ho projít si tím, „co si navařil“, tak aby si to zapamatovalo a příště už se k ní nevracelo. Vzpomeňte si na sebe, kdy jste si vy sama nejlépe zapamatovala nějakou životní lekci. Bylo to v momentě, kdy vám někdo řekl ať chybu neděláte. Nebo v momentě kdy jste opravdu udělala a vzápětí se jí snažila napravit?

Podporujte ho

Pokud se vaše dítě pro něco nadchne, ať už je to malování nebo zpěv, podporujte ho. Dodávejte mu pocit, že se může svobodně rozhodovat a že cokoliv po čem touží, je správné.

Více článků najdete na portálu mamci.cz  

1 komentář

  1. No to je určitě pravda ! Děti a mladí lidé , kteří museli na slovo poslouchat rodiče a nesměli si sami nic rozhodnout , bývají nejistí , nerozhodní , někdy až neurotičtí a stávají se terčem šikany , neumějí se v životě prosadit . Viděla jsem plno případů jako učitelka . Dokonce i 18 -ti letého studenta rodiče nutili do povolání , které nechtěl – nemůže být nic horšího !

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno