Na Velikonoce asi všichni barvíme vajíčka, pečeme beránka a mazanec, zdobíme naše příbytky v jarním duchu. Avšak naši předci dodržovali mnohem více zvyků, které se k těmto křesťanským i pohanským svátkům vázaly, a některé z nich není na škodu dodržovat i dnes. A my si je připomeneme podle dnů, jak jdou chronologicky za sebou.

Škaredá středa

Někdy se jí říká také sazometná středa, je to středa před Velikonocemi, kdy se vymetaly komíny. I dnes si můžete pozvat kominíka právě na tento den, abyste měli komín zkontrolovaný na další sezónu. A hlavně se na tento den neškareďte, protože jinak se prý budete škaredit každou další středu po celý rok.

Zelený čtvrtek

Den dostal název podle toho, že se mělo jíst jen zelené jídlo, tj. zelenina. Ráno je dobré omýt se rosou (nebo studenou vodou), aby se vás nedržely nemoci. V tento den se také může uklidit dům a smetí vynést mimo dům – nejlépe na křižovatku, aby se vám prý v domě nedržely blechy. My doporučujeme raději popelnice na tříděný odpad 😉

 

Velký pátek

Je svátečním dnem, protože si připomínáme ukřižování Krista. Na Velký pátek se podle pověr otevíraly poklady. Nezapomeňte, že se jedná o postní den, tedy měli byste se zříci masa. V tento den se nemá nic půjčovat, protože by se půjčená věc mohla ztratit. Také se nemá pracovat na poli/zahradě ani prát prádlo. V některých místech jsou dodnes zachovány tzv. řehtačky, děti chodící s řehtačkou je potřeba obdarovat (jídlem, penězi).

Bílá sobota

Bílou sobotou končí půst. Je potřeba uklidit a vybílit dům. A také je ta pravá doba na pečení mazanců a beránků. Chlapci pletou pomlázky a děvčata barví vajíčka.

Velikonoční neděle

Pro křesťany se koná mše, při které se posvěcuje upečené jídlo (beránek, mazanec). Dříve lidé dokonce část posvěceného jídla dali na pole nebo do zahrady, aby byla v letošním roce bohatá úroda.

Velikonoční pondělí

Velikonoční pondělí je charakteristické pomlázkou – chlapci chodí po vesnici a vyšlehají děvčata, za což dostanou malovaná vajíčka. Dospělí muži dostanou většinou panáka tvrdého alkoholu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno