Ruční práce se cenily odjakživa. V dávných dobách to ani jinak nešlo, když chtěl mít člověk něco na sebe. V dobách komunismu a prázdných regálů to byla zase jediná možnost, jak si vyrobit něco originálního. A dneska: dneska jsou ruční práce nádhernou relaxační chvilkou uprostřed všeho toho shonu. Nechte se unést i vy!
Ruce pracují a mozek odpočívá?
Plést nebo háčkovat, popř. šít a vyšívat – to všechno je práce především pro ruce. Mozek si u toho odpočine od účetnictví, financí, výchovy dětí. Ale pozor: pokud se vám zdá, že mozek při ručních pracích zahálí, tak to se velmi mýlíte. Mozek totiž musí zpracovávat zcela jiné podněty, např. opakování vzoru, učit se novým technikám (pletení copů, háčkování deček) apod., takže rozhodně nezahálí, naopak se dále vzdělává.
Háčkování kdykoliv, pletení vynechte v posledních měsících těhotenství
Ještě jedna zajímavost se váže k ručním pracím: Zatímco uháčkovat si čepičku, zavinovačku či svetřík pro miminko můžete prakticky kdykoliv i v pokročilém těhotenství, pletení byste se měly zejména ke konci těhotenství vyvarovat – ruce jsou totiž při pletení stále obrácené směrem vzhůru, a tak do nich proudí krev, které se pak nedostává do bříška. A hlavně u pletení, zejména když pletete dlouho, bolí záda a ta bolí v těhotenství i tak.
Ruční práce mohou provozovat i muži a děti
Jestli se vám zdá, že ruční práce jsou vyhrazeny jen pro ženy, pak vězte, že jde jen o další mýtus. Pletení milují i mnozí muži, háčkovat a vyšívat mohou děti – základní techniky zvládnou od 6 let, krásné výrobky dokážou od 8 let výše. Záleží také na tom, kdy s technikou začaly. Takže je to zábava pro celou rodinu.
Aby se výrobek podařil
Aby se vám dílo podařilo, vybírejte vždy kvalitní příze i látky. Začínejte od nejjednodušších vzorů a věcí: pletená šála, háčkovaná dečka do čtverce atd. Postupně si dávejte vyšší laťku a pouštějte se do složitějších výrobků či vzorů.
Když vyrobíte víc výrobků, než stihnete „spotřebovat“
Jestliže už máte několik šál, plnou skříň svetrů a uháčkované i ozdoby na vánoční stromek, pak začněte své výrobky rozdávat (je to krásný vánoční dárek), anebo prodávat – na místních trzích, přes internet apod. Uvidíte, že odběratelé se vždycky najdou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz