Zdroj foto: pixabay

Rodič kamarád svého dítěte: Rodiče vás vychovávali zcela odlišně od stylu, který hodláte v přístupu ke svým dětem uplatňovat vy. Nechcete být „pánem domu“, který třískne pěstí do stolu, a všichni budou se strachem vyděšeně plnit rozkazy, ani nezúčastněným rodičem, který projevuje tak maximálně nezájem.

Chcete mít ke svým dětem blíž, dokázat jim, že jste všichni na jedné lodi, že si jich vážíte a milujete je. A tomu se skutečně nedá nic vytknout. Ale existuje docela tenká hranice mezi respektujícím a láskyplným vztahem rodič – dítě a rádoby moderním vztahem kamarád – kamarád.

Jedno pravidlo je poněkud smutné, leč pravdivé. Buď jste kamarád, nebo jste rodič. A teď si musíte vybrat, co vašim dětem prospěje víc. Kamarádů mají a budou mít nejspíš dost, ale rodiče mají jen jedny. A pokud se této úlohy zodpovědně a s láskou neujmete vy, tak kdo pak?

Zdroj foto: pixabay

Dítě není na kamarádství s rodičem stavěno

Pociťuje bezpečí v hranicích, které vy jako rodič vymezujete. Naopak se cítí zmateně v situacích, kdy po něm chcete rozhodnutí ohledně klíčových záležitostí celé rodiny nebo v situacích, kdy nezakročíte s rodičovskou autoritou. Dítě, které si vás nebude vážit jako dospělého, tedy někoho částečně a na určité období hierarchicky výše postaveného, bude mít později problém s uznáváním autorit obecně.

Ale pozor. Být rodičem v žádném případě neznamená být velice striktní a úzkostlivě se držet role mravokárce. Naopak. Děti potřebují uvolněné matky a otce, se kterými je legrace, kteří se nestydí s nimi blbnout a trávit čas zábavně. Ale jakmile děti překročí hranice, je třeba na ně upozornit.

Zvláštní opatrnost by této tendenci měli věnovat rozvedení rodiče. Ti zpravidla přirozeně touží po tom, aby je dítě mělo stále rádo, ideálně o něco více než rodiče druhého. A proto povolují otěže a snaží se si z dítěte udělat kamaráda. Přestaňte se bát. Pokud se jako rodič snažíte dělat do nejlepší, vaše dítě vás bude mít rádo, i když spolu „nebudete pást husy“.

A v neposlední řadě si uvědomte, že až příliš kamarádský vztah s vaším dítětem spíše uspokojuje vaše potřeby než ty jeho. Chcete působit cool a být považováni za ty nejsenzačnější rodiče. Zároveň se touto rovinou vztahu vyhnete řešení některých výchovných problémů. Ale jak už bylo řečeno, tím dítěti neprospějete.

Ano, být rodičem je častokrát namáhavé, vyčerpávající a značně nepopulární. Ale zároveň stojíte před úžasnou výzvou najít rovnováhu mezi důvěrným vztahem se svými dětmi a uplatňováním rodičovské autority. Vydejte se na tuto dobrodružnou cestu, na jejímž konci bude stát dítě, o kterém budete moci říct: „Dobře jsem ho vychoval.“

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno