Zdroj foto: envato

Když je dítě po vás: Když jste si pořizovali děti, nejspíš jste byli plní ideálů, jak krásně je vychováte, jaké budou hodné a chytré, jak se jim bude v životě dařit. A pak najednou zjistíte, že jsou třeba drzí, nevychovatelní nebo příliš plaší. Možná si to nechcete v dané chvíli přiznat, ale ty děti jsou celé po vás a vašem partnerovi.

Geny se dokážou zajímavě poskládat

Vaše a partnerovy geny se dokážou poskládat tak, aby vaše dítě bylo originál, a přesto zdědilo od každého z vás něco z toho pozitivního i z toho negativního. Opravdu se nedá nic dělat s tím, že všichni máme nějaké pozitivní a nějaké negativní vlastnosti a je jen na nás, jak s nimi budeme dál v životě pracovat. A tak v jedné rodině může být plachá introvertní holčička a drzý extrovertní chlapeček, ačkoliv rodiče mají oba stejné.

Naučte se nesoudit

Když začnete uvažovat o svých dětech, zkuste je nesoudit. Vždy si nejprve zameťte před vlastním prahem (Nebyl jsem náhodou také drzý na učitele? Nemusela jsem být v každé situaci vtipná, i když se to vůbec nehodilo? Nebyla jsem taky náhodou tak plachá a stydlivá, že jsem ze sebe nedokázala u tabule vyslovit jediné slovo?). A potom se také zkuste vcítit se do dítěte, jak se asi cítí, jak mu je, proč to či ono dělá nebo říká.

Zdroj foto: pixabay

Buďte dětem příkladem

Ne nadarmo se říká, že příklady táhnou. K čemu je jakákoliv diskuse o slušném chování, když se potom sami budete chovat přezíravě k učitelce svého dítěte. Nezapomeňte, že jak se chováte vy, tak se bude chovat i dítě. A jistá pravidla slušnosti a úcty si zaslouží každý cizí dospělý člověk, protože nikdy nevíte, co všechno má za sebou a co jej vedlo k některým větám, které vyřkl, nebo akcím, které podnikl.

Buďte s dětmi co nejvíce

Abyste mohli své děti co nejlépe poznat, je potřeba, abyste co nejvíce času trávili s nimi samotnými. Udělejte si každý večer čas na popovídání nebo hraní společných her. O víkendech jeďte na výlet do přírody. O prázdninách stravte aspoň jednu dovolenou jen se svými dětmi. Tak nejlépe vypozorujete, jak se ve kterých situacích chovají, a můžete s nimi na tom pracovat – tedy upevňovat jejich silné stránky a vylepšovat ty slabé.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno