Chystá se váš potomek do první třídy a stojíte před zodpovědným nákupem batohu nebo naopak první taška prvňáčkovi už dosloužila a je čas vybrat nový model? Poradíme vám, jaké jsou nejlepší školní batohy pro prvňáčky a nejmenší školáky obecně.
Tvarování zad
U malých dětí je důležité je nepřetěžovat. Proto mají batůžky ergonomicky vytvarovaná záda s polstrováním. To pomáhá účinně rozložit váhu veškerých učebnic a dalších pomůcek, které malý školák denně nosí na zádech.
Hmotnost batohu
To souvisí i s tím, jak vysokou hmotnost vlastně dítěti na záda „naložíte“. Na hmotnosti školních potřeb příliš ušetřit nelze, svačinu, pití a další nezbytnosti dítko mít u sebe také musí. Úsporu je proto potřeba hledat přímo v hmotnosti samotného batohu.
Hmotnost by neměla být větší než 1,2 kg. Celkově má dle odborníků dítě na zádech mít nejvýše 10 až 12 % své hmotnosti. Máte-li zejména u dětí drobné tělesné konstituce pocit, že je školní aktovka větší než ony, určitě se vyplatí zkontrolovat jejich školní výbavu, zda toho s sebou náhodou nenosí příliš.
Velikost batohu
Samotný batoh by pak svou velikostí měl odpovídat vzdáleností mezi křížovou kostí a rameny. U větších dětí proto zkontrolujte, zda už ze svého batohu do první třídy příliš nevyrostly.
Výšce 120 cm odpovídají batohy 34 až 37 cm. S výškou do 130 cm bude dítko potřebovat batoh s velikostí v rozpětí od 38 cm do 40 cm. Výška batohu nad 41 cm odpovídá postavě s tělesnou výškou nad 130 cm.
Popruhy
Při nákupu batohu také dbejte na popruhy. Měly by být adekvátně široké, a to nejméně 4 cm. Musejí být nastavitelné a pro vyšší míru pohodlí také polstrované. Správné nastavení budete muset zkontrolovat určitě vy. Sebelepší batoh špatně nošený totiž dítěti může později založit na nevhodné držení těla a další zdravotní problémy.
Popruhy naléhají na ramena celou plochou, nikde neodstávají a při pohledu zepředu je patrné, jak svisle kříží klíční kost, a to zhruba v její polovině. A ačkoli tomu v čase nejspíše úplně nezabráníte, rozhodně svého školáka důsledně hlídejte, aby batoh frajersky nenosil přes jedno rameno.
Reflexní prvky a barevnost
Nezapomeňte u batohů ani na další praktickou výbavu. Vhod může přijít pláštěnka, která zabrání zatékání skrze zipy. Batoh by měl být vybavený reflexními prvky.
Z hlediska designu je dobré dbát na výrazné barvy, nicméně na konkrétní motiv bude zřejmě mít dítě svůj názor, který mu jen těžko vymluvíte. Berte na jeho přání ohled a pokuste se najít kompromis mezi praktičností a designovým přáním svého dítěte. Inspirovat se oba můžete v testu a recenzi školních batohů.
Vnitřní uspořádání batohu
Z hlediska vnitřního členění jsou batohy na rozdíl od aktovek vícekomorové, což dětem skýtá více prostoru. Snadno tak v batohu mohou přenášet nejen školní pomůcky, ale například i věci na kroužek. V rámci standardů výrobců je již nutné, aby v každém batohu existovala oddělená přihrádka na svačinu.
Dítě je tak schopno si udržovat ve věcech pořádek. U nejmenších školáků je však bezesporu nutné, aby opět alespoň příležitostně rodiče obsah batohu zkontrolovali.
—————-Komerční článek—————–