Nevěříte vlastním očím. Ještě včera jste div nekojila svou malou princeznu, dnes před vámi sedí skoro dospělá mladá slečna. Čas je úžasný kouzelník, během několika okamžiků dokáže z malého batolete vyčarovat mladou dámu, a ještě ke všemu vaši dceru. Sedíte spolu u stolu, ona vám říká zážitky ze školy a také jak jí její spolužák „zase“ držel místo v autobuse, a vy si s děsem v očích najednou uvědomíte, jestli jste něco nezameškala. První gynekologická prohlídka vás nyní čeká.

  1. gynekologická prohlídka? Nejlépe před zahájením sexuálního života

Role matky by se měla během několika lehce změnit. Z pečující a starostlivé „kvočny“ by se postupem času měla vyklubat spolehlivá a nekritizující kamarádka. Právě taková totiž o své dceři ví právě tolik, kolik by správná matka vědět. Bývá dceřinou důvěrnicí a připraví ji tak na život sebevědomé ženy, která si bude věřit a bude se mít ráda.

Díky tomu také není problém s ní o čemkoli mluvit. O prvním polibku, o první menstruaci, případně o prvním sexu. Máte-li přehled o dceřiných kamarádech, známostech či osobních problémech tím spíš bude snadné zahájit řeč o nutné 1. návštěvě gynekologa. Pokud dívka nemá žádné zdravotní problémy související s menstruací, probíhá u ní normální vývoj prsů i ochlupení, postačí navštívit gynekologa po 15. narozeninách.

Pro dívku samotnou to je zpočátku stresová záležitost, jelikož neví, co ji čeká a o co jde. Navíc jde o intimní záležitost, která ne každé 15leté slečně je příjemná, ale pro její správný a zodpovědný přístup k otázkám nechtěného těhotenství, sexu i pohlavního života je více než nutná.

Navštěvuje-li matka gynekologa, se kterým je spokojená a kterému důvěřuje, je vhodné, aby dceru přihlásila též k němu. První setkání s lékařem nemusí probíhat nutně s matkou, ale přeje-li si dcera, aby jí byla maminka oporou, je to lepší varianta. Lékař se zpočátku stále jen ptá. Díky tomu se dívka trochu uvolní a první obavy rychle opadnou. Otázky se většinou týkají jejího zdravotního stavu, nemocí, operací, data první menstruace, sexuálního života, případně léků, které bere.

Samotné gynekologické vyšetření se většinou absolvuje již bez matky, která však na dceru v čekárně čeká. Z hlavních vyšetření se provádí ultrazvuk přes břicho, dále vaginální ultrazvuk, což je tenoučká speciální sonda, která se zavádí do pochvy. Je-li dívka ještě panna, lze toto vyšetření provést také, jelikož sonda blánu neprotrhne.

Kvůli mikrobiálnímu a onkocytologickému stěru je žádoucí poloha na gynekologickém křesle, ale není to bezpodmínečně nutné. Je možné, provést jen základní anamnestická a ultrazvuková vyšetření, přičemž zbytek ponechat na později.

Má-li dívka partnera a uvažuje o sexuálním životě, je nutné pohovořit o variantách antikoncepce a možnosti, která by jí nejlépe vyhovovala. Vždy je lepší, když o zahájení sexuálního života matka ví. Dovede díky tomu dceři poradit, pokud by měla problémy či otázky. Důležitá je důvěra a jistota, že některé věci zůstanou jen mezi maminkou a dcerou.

Pokud dívka v mamince takovou oporu nemá, na řadu přichází rámě od sestry, kamarádky či tety. Je-li ale tou nejdůležitější osobou právě máma, pro budoucí život mladé slečny je to více než dobře. Sama totiž jednou bude mít třeba také dceru a bude pro ni moci být stejnou zárukou jistoty, jakou je pro ni nyní její matka.

Rakovina děložního čípku

Při návštěvě gynekologa je žádoucí probrat otázku očkování proti rakovině děložního čípku. Toto očkování se totiž provádí pouze dívkám, které ještě nezahájily sexuální život, tedy čím dříve, tím lépe. Je dobré znát všechna rizika i klady očkování, které je nutné probrat právě s gynekoložkou.

Pokud si s dcerou dopředu dohodnete termín návštěvy, zkuste jí nechat, aby si připravila sama otázky, na které by se chtěla zeptat. Bude mít tak pocit vlastní důležitosti a dospělosti.

Vytvořte si z „nepříjemného“ dne 1. gynekologické návštěvy „báječný holčičí den“. Jakmile bude po vyšetření, zajděte si na kávu, běžte spolu do kina nebo si utíkejte koupit něco hezkého na sebe. Oslavte vstup mezi dospělé dámy, jak jinak, než s grácií.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno