Trápí vás během kojení citlivá a bolestivá prsa? Poradíme vám, jak nejpříjemnější a nejintimnější chvíle s vaším miminkem prožívat bez bolestí.

Každá maminka chce pro své miminko jen to nejlepší a tak nastává otázka, kterou stravu hned po narození zvolit. Pro většinu maminek je kojení jasnou volbou, ale zanedlouho zjistí, že jde o velmi citlivý a náročný um, který občas není nic moc příjemného. Kojení však miminku nabízí nejpřirozenější přísun stravy a také dostatečné množství hydratace. Dopřejte mu jen to nejlepší tak, abyste se i vy cítila co možná nejlépe.

Kojení (ne)bývá věda

Kojení je pro novorozence a pro děti do půl roku života nejpřirozenějším a nejdůležitějším přísunem nejen živin, ale také se mu dostává potřebná imunita. Kojení po šestém měsíci už je záležitostí každé maminky. Zde nastává otázka, zda kojit dále, nebo svému miminku nabídnout alternativní formu stravy. My ale doporučujeme kojit co nejdéle, protože z hlediska stravitelnosti jde o nejlepší formu stravy.

Při kojení se hned nevyrobí v těle matky mléko, ale takzvané kolostrum, kterého je sice menší množství, ale je bohaté na veškeré potřebné vitaminy, minerály, aminokyseliny a mateřské imunologicky aktivní látky. Ty nabízejí miminku potřebou ochranu, která mu byla servírována v těle matky. Po několika dnech je kolostrum nahrazeno klasickým zralým mlékem. Poznáte jej podle jiné barvy a hutnosti. Mléko je totiž tučnější a obsahuje i více tekutin k nasycení a hydrataci vašeho miminka. Prsy produkují dostatečné množství mléka pro miminko tak, aby jej nasytilo a zároveň hydratovalo. Mléko se během dne mění ve složení, hustotě a množství živin.

S kojením však bývají spojeny i problémy, které mohou být pro maminky bolestivé a nepříjemné. Pokud se nepříjemnosti neřeší včas, může dojít k bolestivému zánětu a deformity.

Bolestivé nalité prsy

První týdny po porodu si maminky nemůžou vynachválit krásně bujný dekolt. Který je sice krásnou ozdobou, avšak velmi bolestivou. Naplnění mateřským mlékem vede k bolesti a napětí v prsech. Pokud je tlak až příliš bolestivý, můžete mléko odsát. Přeplněná prsa mohou způsobit zánět prsní žlázy.

Poraněné bradavky

Popraskané a bolestivé bradavky jsou nejčastěji způsobeny nesprávnou technikou kojení. Při kojení dbejte na to, aby miminko bylo správně přisáté a mělo v pusince celou bradavku. Klidně se při kojení položte na postel a odpočívejte spolu s miminkem. Tak si zajistíte dobrý výhled na miminko a snadněji si ohlídáte správnou techniku kojení. Sliny dítěte a nadměrná hygiena způsobují vysoušení kůže na bradavce. Tu je potřeba mazat krémem nebo gelem, určeným přímo pro tyto problémy. V nejhorším případě můžete použít kojící kloboučky, ochraňující poraněnou pokožku a za nějaký čas se vrátit k přirozenému kojení.

Zatvrdliny uvnitř prsu

Nejen maminky na začátku kojení, ale také u zkušených kojících žen se někdy v prsu objeví bolestivé zatvrdliny. Jde o ucpání mlékovodu. Pomoci vám může teplý obklad, sprcha následné kojení. Abyste předcházela nepříjemnému ucpání mlékovodu, střídejte při kojení prsa a dbejte při tom na správné vyprázdnění. Pokud se zatvrdliny neřeší, může dojít k zánětu prsní žlázy.

S kojením jsou někdy spojeny i nepříjemnosti, které se však dají snadno léčit přírodní cestou nebo užíváním léků, vhodných pro kojící matky. Starosti spojené s kojením však každá maminka zvládne snadno sama v teple domova. Později se stane kojení hračkou a nabídne mamince a miminku nezapomenutelné okamžiky, na které budete ráda vzpomínat!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno