Objev penicilinu byl bezesporu jeden z velkých milníků v lékařské vědě. Na přírodní antibiotika se tak trochu zapomnělo. I když mají průmyslově vyráběná antibiotika nezpochybnitelné místo v léčbě, jejich vedlejším účinkem je ničení tělu prospěšných bakterií a narůstající rezistence mikroorganismů vůči antibiotikům. Vyzkoušejte přírodní zdroje.
Česnek
Už staří Egypťané ho používali jako prevenci proti chorobám. Díky sloučenině alicin se z česneku stává účinný bojovník proti velkému počtu mikroorganismů. Dokáže vymýtit bakterie, viry, parazity i plísně. Syrový česnek má vlastnost bojovat proti riziku rakoviny, hypertenzi, posilovat srdce, podporovat látkovou výměnu. Zmírňuje bolest žil a cév, zpomaluje proces stárnutí.
Med
Med zná snad každý z nás. Využívali ho už staří Římané, vozili ho sebou do bitev a hojily s ním rány, i hnisavě infikované. Med má antiseptické, antimykotické a protizánětlivé účinky. Nejsilnější antibakteriální účinky jsou přisuzovány manuckému medu, pocházejícího z divoké přírody Nového Zélandu.
Vybírejte med bez konzervantů a přidaného cukru. Tepelně ho neupravujte, dochází pak k úbytku prospěšných látek. Hodí se jak na vnitřní užívání při nachlazení, tak i na vnější použití při kožních problémech.
Šalvěj
Pochází z jižní Evropy, u nás se běžně pěstuje v zahradě. Název šalvěje je odvozen z latinského salvare – vyléčit, spasit. Nálev ze šalvěje se používá při zánětech mandlí, bolestech v krku, hnisání zubů, zánětech hrtanu a ústní dutiny. Dokáže pomoci i při krvácení a onemocnění dásní. Obklady a oplachy se využívají při zánětech kůže.
Křen
Je nám dobře známý jako kořenová zelenina se silně aromatickou chutí a vůní, díky obsahu silic. Je velmi ceněný pro své antibakteriální a antivirotické účinky, zejména se používá při chřipce, nachlazení, angíně, zánětu mandlí, chrapotu a kašli, napomáhá odhlenění průdušek. Dokáže harmonizovat trávicí trakt po antibiotikách. Pomáhá v rekonvalescenci po dlouhých nemocech, umí nastartovat správné trávení. Nejúčinnější látkou je thioglykosid, který je cítit při strouhání jako typické aroma.
Echinacea
Je jednou z nejprodávanějších a nejpoužívanějších bylinek. Podporuje imunitní systém a celkové zdraví. Fytolátky obsažené v echinacei mají schopnost potlačovat virové infekce. Látka echinacein brání pronikání bakteriím a virům do buněk. Má schopnost likvidovat zánět v těle a působit preventivně proti jakémukoliv typu infekce.
Lichořeřišnice
Působí výrazně antibioticky, zvláště v urogenitálním systému, také má účinnost při respiračních a ušních infekcích. Je tedy vhodná k použití i v kombinaci s průmyslově vyrobenými antibiotiky. Neničí přirozenou mikroflóru střeva, účinně bojuje jak s akutní, tak chronickou infekcí.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Ještě tam chybí zmínka o cibuli, ta je také velmi účinná.