Společné lože je takový symbol lásky a partnerství. Společně usínáte, společně se probouzíte a navíc je to místo, kde probíhá milování. Tohle zní všechno hrozně hezky, druhá strana mince však může být chrápání, čtení pozdě do noci u rozsvícené lampičky a další (zlo)zvyky, které tuto idylku mohou narušovat. Právě z toho důvodu spoustu lidí volí oddělené ložnice.

Kdy může tento krok vztah zlepšit a kdy je to naopak pohroma?

Instantní odpověď pro všechny na tuto otázku bohužel neexistuje. Každý člověk je originál a tím pádem to bude každému páru vyhovovat jinak. Obecně lze ovšem říct, že rozhodnout se pro oddělené spaní je vhodné pouze ve chvíli, kdy společné sdílení postele je zdrojem hádek a neshod.

Jak už bylo řečeno, častým problémem je např. chrápání. Pokud vás chrápání partnera obtěžuje, omezuje a brání vám ve spánku, lze s tím udělat jen velmi málo. A jednou z těch rychlejších a zaručeně fungujících variant, je právě oddělené spaní. Pokud na společném spaní nelpíte, trávíte spolu kvalitně dost čas přes den a tedy nemáte pocit, že vás tento krok odcizí, asi není co řešit. Naopak to může vás vztah vylepšit, protože kvalitní spánek významně ovlivňuje vaši náladu. Když se vedle chrápajícího partnera noc co noc pořádně nevyspíte, ráno přichází podráždění, nervozita, výbušnost… A to je jistě větší hrozba pro vztah než to, že nebudete sdílet společnou postel.

A jaké jsou nevýhody?

Spontánní sex uprostřed noci či nad ránem, povídání a tulení se v objetí před spaním či po probuzení, toho a možná ještě více věcí se odděleným spaním vzdáváte. Nemusí to být hrozba, pokud spolu máte dost vyžití během dne. Ovšem v opačném případě to jistě může vést i k odcizení.

Obecně platí, že oddělené spaní si mohou dovolit spokojené páry, které mají jako jediný problém spánkovou nekompatibilitu (chrápání a jiné) a tím pádem jsou si jistí, že je to nerozdělí, naopak jim to přinese pouze výhody. Narušený vztah, kde probíhá krize, tento krok určitě nespasí a odcizení je vcelku reálná hrozba.

 

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Oddělené ložnice jsou v určité životní etapě dejme tomu 50+ naprosto jedinečné.Vůbec to nemusí nic znamenat.Jen je to pohodlnější tak proč ne.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno