Při každé preventivní prohlídce od miminka až po pubertu praktický dětský lékař zjistí mimo jiné výšku a váhu dítěte. Jestliže se dítě nachází dlouhodobě pod křivkou průměrného vzrůstu a ještě navíc nevyroste během roku o dostatečný počet centimetrů, přichází na řadu další vyšetření a v neposlední řadě i aplikace růstového hormonu.
Které děti nejčastěji potřebují dodávat růstový hormon
Patří sem děti, v jejichž podvěsku mozkovém se vůbec netvoří růstový hormon nebo se tvoří v nižším množství, než je potřeba. Někdy se jedná o děti předčasně narozené, jindy např. o děti s vrozenou nedostatečností ledvin. Nedostatek růstového hormonu může být jak vrozený, tak získaný kdykoliv během života dítěte – poškozením podvěsku mozkového.
Jak se růstový hormon podává
Protože se jedná o bílkovinu, není možné podávat růstový hormon ústy (tabletami, kapkami, sirupem). Jednoduše z důvodu, že by se v trávicím ústrojí rozložil podobně jako potrava. Je tedy nutné podávat jej nitrožilním způsobem – injekcemi do podkoží. Většinou to však zvládnou rodiče dětí, a větší děti dokonce zcela samostatně.
Kdy se růstový hormon aplikuje
Protože děti s vlastním růstovým hormonem rostou ponejvíce v noci, i růstový hormon v injekcích je nejvhodnější aplikovat večer před spaním. Jednoduše pro dítě platí rituál, že si po vykoupání, vyčištění zubů atd. ještě píchne injekci s růstovým hormonem.
Kam se injekce aplikuje
Nejvhodnějším místem je přední strana stehen, lze i do zadečku (u malých dětí, kde aplikují injekci rodiče), nebo vnější strana paží. Každopádně je nutné místo vpichu každý den střídat, aby nedošlo ke zbytečnému zbytnění podkožního vaziva, což by následně způsobovalo horší vstřebávání hormonu do krve.
Jak často a jak dlouho se růstový hormon aplikuje
Růstový hormon se aplikuje každý den, a to u dívek nejčastěji do 15. roku věku, u chlapců až do 17. roku věku. Začátek aplikace je velmi individuální, protože mu předchází celá řada vyšetření. Mnohdy se také s aplikací čeká do té doby, než je zcela jasné, že dítě opravdu přirozeným způsobem nevyroste.
Více článků najdete na portálu mamci.cz