Nástup do školky je jak pro dítě, tak také pro rodiče velká změna. S přípravou na toto období plné změn je potřeba začít mnohem dříve, než 1.září! Jak už to chodí, připravenost vám může zaručit hladký průběh. Jak tedy připravit dítě na školku?

Potíží při nástupu do školky může nastat mnoho. Dítě pláče, nechce dovnitř, neláká ho nový kolektiv, chce být s maminkou… Existují však způsoby a postupy, jak těmto problémům předejít nebo je alespoň minimalizovat.

Připravte dítko předem, nejen fyzicky, ale hlavně psychicky

Jak už tu padlo, je dobré dítko na nastávající změnu připravit dopředu, aby mělo tušení, co ho čeká a nebyl to takový šok a krok do neznáma. Mluvte tedy se svým dítětem o tom, jak to ve školce chodí nebo pokud máte starší dítě již ve školce, choďte ho s mladším vyzvedávat a dejte mu možnost si prostředí prohlédnout.

Jak odvádět do školky?

Když dítě odmítá jít do školky, bývá oblíbená taktika mnoha maminek „tajně“ či nepozorovaně zmizet (a vyhnout se tak pláči apod.)
Nicméně toto nedoporučuji, protože realita bývá taková, že se vyhne pláči skutečně pouze maminka. Navíc dítko potřebuje mít v matku a celkově okolí důvěru, která se tímto narušuje. Jednejte tedy se svým dítětem narovinu, normálně se s ním rozlučte a ujistěte ho, že si pro něj zase přijdete. Časem si zvykne a o to lépe bude zvládat být ve školce.

Nastavte si „školkový režim“ v předstihu

Ideální je minimálně měsíc před nástupem do školky nastavit režim takový, jaký bude v době docházky. Budete mít čas si zvyknout a zahájení školky tak pro vás bude méně stresující. Cvik dělá mistra!

Ve dvou se to lépe táhne

To, že se dítku bude ve školce líbit více, když tam bude mít parťáka, je jasné. Máte nějaké kamarádky maminky, které povedou své dítě do stejné třídy? Zapátrejte i mezi přáteli svých známých. Najdete kamaráda pro své dítě a jako bonus může vzniknout přátelství i mezi dospělými.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno