Role babiček a dědečků se v současné době docela podceňuje a důvodů bude pravděpodobně více: jednak babičky a dědečkové pracují do vyššího věku, jednak rodiče občas chtějí nést výchovu v jiném duchu, než jak byli vychováváni sami. Ovšem přesto bychom neměli roli prarodičů podceňovat, protože mohou dětem předat cenné poznatky.

Kdo vyzvedne dítě ze školy či školky

Náročné zaměstnání a časová vytíženost rodičů má stále zvyšující se tendenci. Kdo jiný než prarodiče by tedy měl převzít roli – vyzvednout dítě ze školy či školky a postarat se o něj do té doby, než se vrátí alespoň jeden rodič z práce? Navíc babičky a dědečkové mohou pracovat na nižší úvazky (třeba již také pobírají důchod a nepracují vůbec) a mají na děti více času.

Zprostředkování zážitků, znalostí a poznatků z minulosti

Ať chceme, nebo nechceme, naši rodiče mají prožitky z dávnější minulosti než my sami. Není na škodu, když je dětem předají, aby si naši potomci mohli udělat obrázek i o dřívější minulosti.

Více času a empatie

Starší generace také není tolik ovlivněna moderní technologií. Málokterá babička tráví hodiny u počítače i chytrého telefonu. Díky tomu se může plně věnovat dítěti, když je hlídá. Podrobně se na všechno vyptat, a často mají babičky i více empatie. Mohou se do malých vnoučků vcítit a poradit jim.

Rozmazlování

Také se vám zdá, že vám babičky děti rozmazlují a všechno jim povolí? Ale možná je to tak dobře, dítě se učí poznávat různé role v životě, protože jednou bude také samo rodičem i prarodičem. A nezapomínejte zase na to, že dědeček naopak může být docela přísný. Dítě jej poslechne spíše než rodiče, na které je zvyklé.

Prázdniny u babičky

Nemá cenu se rozčilovat nad tím, že babička dítěti povolí jít spát v 22 hodin, ráno spát do 10 h, nevyčistit si zuby… Spíš buďte rádi za to, že dítě si u babičky může lézt po stromech, sbírat vajíčka od slepiček, stavět domečky v lese, pomáhat na zahradě atd. Prostě dělat věci, na které přes rok není čas ani prostor.

Prarodičů si važme, protože doba, kdy dítě bude chtít jezdit k babičce a babička/dědeček budou schopní se o dítě postarat, je až na výjimky velmi krátká.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

9 KOMENTÁŘE

 1. Kde je dneska konec babičkám a dědečkům se slepičkami a další domácí havětí. Prarodiče bydlí v panelácích a děti z velkých měst znají zvířata jen ze ZOO.

  • Když si vezmete podrobnou mapu České republiky ,uvidíte mezi většími městy spoustu menších i větších vesnic.Ty jsou podle vás neobydlené?

 2. Představa dobrá. Ale všimli jste si, že se věk odchodu do důchodu zvedá? A že prarodiče fakt nejsou ti, kdo mohou vyzvedávat děti ze školky? Že těžko mohou pracovat na kratší úvazky, jak je tu psáno? Když jsme měli my malé děti, rodiče už byli v důchodu, moje babička nás také hlídala, taky byla důchodkyně. Až já půjdu do důchodu, moje vnoučata už budou skoro na střední škole…:(

 3. Zajímalo by mě, kdo v dnešní době má své rodiče v důchodovém věku aby svá vnoučata mohli vyzvedávat že školky a školky:) je mi 30 let a mým rodičům je 51 let. Do práce budou chodit dalších 13 let. Takže to rozhodně nefunguje tak, že by děti vyzvedávaly ze školky či školy. Chytrý telefon, notebook i chytrou TV používají. Pokud bychom se bavili o praprarodičích-to už sedí. Ale rozhodně ne pro dnešní “babičky a dědečky”

  • Zdravím vás a též velmi lituji situaci dnešní ,,mladou”generaci!Kdo se z vás dožije důchodu bude hrdina!Já přesluhoval jen 3,5 let-žena 7.Nespravedlivě to vedení státu vymyslelo.Ale máme to štěstí,že jsme vitální a,,zdraví”tak o vnouče se staráme tím že jej vyzvedneme.Snad to dlouho vydrží……..Pevné nervy přeje Vladimír Fulka.

 4. Když byly děti malé, chodili prarodiče ještě do práce, teď už jsou děti ve školním věku a prarodiče vozím akorát po doktorech. Dědečkové a babičky z článku jsou sci-fi, máme nehlidací prarodiče, staráme se jak o ně, tak o děti, zkrátka sendvičová generace. A bude hůř, rodiče šli do důchodu v 63letech a my v 66letech.

 5. Zdravím,jsme též dědeček+babička.Z prarodičů jsem zažil pouze matku mého otce,ale jsem vděčný za chvíle prožité u ní na vsi!Naše vnučka jde už letos do školy,měli jsme ji tu na chaloupce téměř celé léto a dělala nám jen radost.Važme si těchto chvil,někdo je nikdy nezažil!

 6. Už mi bylo 60 let a ještě mi nevznikl nárok na odchod do důchodu. Mám vnučky, kterých si díky chození do práce nemůžu jako správná babička užít. Mimo to mám já i manžel přestárlé rodiče, kterým nemůžeme zajistit péči a pomoc, jakou by potřebovali. S přibývajícími roky se nám zhoršuje zdravotní stav. Auto(ka) článku asi žije na jiné planetě ……..

 7. Milá autorko, jsem babička a mám hezkých 11,5 roku do důchodu. Nedokážu si představit, že si nechám snížit pracovní úvazek, abych mohla vyzvedávat vnoučátka ze školky. No, to by byl důchod … Jo, a jsem babička, která tráví dost času u počítače i chytrého telefonu. Potřebuji je totiž k práci. Prostě jste, vedle jak ta jedle.
  Popisujete mou babičku narozenou v roce 1912.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno