dítě u vlaku

Chystáte se na delší cestu vlakem s malými dětmi? Představujete si, že vaše maličké děti si cestu užijí, budou celou dobu ukázněně sedět, dívat se z okénka a kochat se krajinou, pak si sní svačinku a bez problému usnou. To je scénář takové ideální cesty. Ale bohužel to může vypadat i takto. Děti po dvou minutách sezení a dívání se z okna vlaku už viděly úplně všechno. Po dalších pěti minutách sní celou svačinu a začínají se nudit. A co teď, když máte před sebou dvě hodiny cesty v narvaném vlaku? Teď už to chce jen nějak přežít a improvizovat.

Nejlepší je se na takové cesty předem připravit. Přečtěte si pár našich tipů, jak s dětmi přežít cestu vlakem.

Nachystejte si velkou svačinu

Docela se vyplácí mít svačinu, která není moc bohatá na cukry, přeci jen asi úplně nechcete, aby děti měly ve vlaku tolik energie, že nebudou vědět, co s ní. Vhodné je pečivo, kousky zeleniny nebo ovoce. Různé druhy ovoce nebo zeleniny můžete mít nakrájené na malé kousky ve svačinové krabičce. K pití ideálně čistou vodu. Myslete na to, aby svačinka šla dobře sníst a zároveň, aby po vás nebyl celý vagón vytapetovaný jídlem. Určitě se vybavte zásobou vlhčených ubrousků.

Některé vlaky jsou vybaveny jídelním vozem, můžete si s dětmi udělat procházku a něco si třeba dát přímo tam. Jiné dopravní společnosti nabízí občerstvení prostřednictvím stevardů, kteří pravidelně obchází cestující.

dítě v okně

Připravte dítěti nějakou zábavu

Při dlouhém sezení se dítě začne velmi rychle nudit, ale naštěstí existují různé vychytávky, jak dítě zabavit. Jednou z nich jsou přímo nabídky vlaků. Některé vlakové společnosti mají vyhrazeno jedno kupé, kde je dětské kino. Je jinak uspořádáno, nejsou tam klasické sedačky, ale schůdky, které vytvoří více míst k sezení a prostoru na hraní. Jiné vlaky nabízí dětský vagón, kde je větší prostor ke hraní, jsou tam k dispozici i hračky, zpravidla různé stavebnice nebo knížky. Pokud víte, že v dětském kupé sedět nebudete, vezměte něco s sebou. Můžete si vzít nějakou knížku, nejlépe takovou, kterou dítě ještě moc nezná. Na cestování jsou dobré takové interaktivní knížečky nebo kartičky z lesklého materiálu, ke kterým je i fix s malou houbičkou na smazání. Dítě může v knížce plnit různé úkoly, psát tam a pak to zase smazat. Pokud dítě rádo staví z lega, klidně mu můžete vzít do igelitky pár kostek a k tomu i třeba nějakou novou figurku nebo malou krabičku. Dítě si bude stavět a cesta bude ubíhat. Dále můžete vzít papír, pastelky, karty, atd.

Dobře naplánovaná cesta

Pokud vybíráte vhodné spoje, předem si můžete zjistit, jaké mají jednotlivé vlaky možnosti pro děti. Pokud chcete cestovat v klidu v nepřelidněném vlaku, je dobré se vyhnout pátku a neděli odpoledne. Zejména přes školní rok jsou v tuto dobu spoje poměrně dost vytížené kvůli studentům.

Mít chytře sbaleno

Berte jen věci, které opravdu potřebujete, cesta a hlavně přesuny ve vlaku a na nádraží budou pohodlnější. Mějte někde po ruce peněženku, jízdenku, telefon a hlavně svačinu a pití, ať potom nemusíte horečně hledat a zmatkovat.

A teď už vám jen můžeme popřát šťastnou a pohodovou cestu!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Cestuji sama se svými čtyřmi dětmi a musím říci, že si to vždycky užíváme. A když se něco zvrtne, tak se to dá
    do pořádku, samozřejmostí je že beru hodně jídla, pití, hračky a větší děti se zabaví hrou v karty.

  2. Na cestování s dětmi ve vlaku nedám dopustit. Je to lepší než autem, hlavně na delší trasy. 🙂

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno