Snažíte se zhubnout a nedaří se vám to? Nebo jste dokonce již zhubli, ale ztracená kila jste zase nabrali zpět? Vyzkoušeli jste již všechny diety a přípravky na podporu hubnutí a pořád nic? Asi vám nemusíme připomínat, že ke snížení váhy je potřeba jednak snížit příjem kalorií a za druhé přidat více pohybu. Toto je opravdu to nejzákladnější, bez čeho se při hubnutí neobejdete. Ale existuje ještě celá řada faktorů, které vám mohou hubnutí usnadnit. Které to jsou?

  • Dostatek spánku

Všichni máme svou individuální potřebu spánku, ale ideální délka spánku by se měla nacházet někde mezi 7 až 9 hodinami denně. Každý výkyv, ať už nahoru, či dolů, je pro náš organismus zátěží, se kterou se musí vyrovnat. Při nedostatku spánku máme větší hlad a chuť na sladké. Při nadbytku spánku se náš metabolismus zpomaluje, takže se zpomaluje i proces hubnutí. Proto spěte pravidelně alespoň 7 hodin denně a ne více než 9 hodin denně.

  • Kvalitní pitný režim

Nejen kvalitní strava a snížení příjmu kalorií, ale i pitný režim vám může hubnutí ulehčit. Pijte alespoň 2 litry tekutin denně, při zvýšené zátěži nebo při velkých vedrech 3 litry. Jednoduše si postavte velkou lahev s pitím na stůl jak v kanceláři, tak doma, a tak budete mít přehled o tom, kolik jste toho dnes vypili. Nejlepší tekutinou je čistá voda, protože vám nepřidá žádné kalorie navíc, nicméně jen s vodou bychom si nevystačili; pijte také ovocné šťávy, ovocné a bylinné čaje, jezte hodně ovoce. Do pitného režimu se počítá i polévka. Naopak nezapočítávejte kávu ani alkohol.

  • Pravidelný přísun vitaminů

Tím, že snížíte přísun kalorií, byste v žádném případě neměli snížit přísun vitamínů, spíše naopak. Vaše tělo je hubnutím poměrně dost zatěžováno, takže mu musíte dodávat potřebné vitaminy a stopové prvky, aby se s touto zátěží dokázalo vyrovnat. Existuje jedno velmi jednoduché pravidlo, jak dodat tělu ty správné vitamíny: Každá barva ovoce nebo zeleniny s sebou nese určitý vitamin. Například jablka obsahují nejvíce vitaminu C, zelená paprika naopak nejvíce vitaminu A. Nemusíte si pamatovat, která barva představuje jaký vitamín, jednoduše jezte každý den něco červeného (jahody, jablko), něco žlutého (hruška, banán), něco zeleného (paprika, salát) a něco modrého (borůvky, modré hroznové víno), a tak budete mít dostatek vitaminů ze všech skupin.

  • Odbourání stresu

To, co vám pravděpodobně nejvíc ztěžuje jakoukoliv snahu zhubnout, je nadbytek stresu, který prožíváte. Ano, pozitivní stres je samozřejmě v pořádku, žene nás kupředu, zdoláváme díky němu překážky, odevzdáváme projekty v termínech. Ale my máme na mysli spíš ten negativní stres, který si bohužel obvykle vytváříme sami, například ze strachu, že něco nestihneme, že nejsme dokonalí (A kdo ano?) atd. Pokuste se zbavit zbytečného stresu (masáží, saunou, běháním…) a uvidíte, že budete hubnout naprosto přirozeně.

  • Pozitivní přístup k životu i hubnutí

A to úplně nejdůležitější na závěr: Hubnutí začíná v hlavě, takže když chcete skutečně zhubnout, zaměřte na to své myšlení. Pozitivní myšlení a pozitivní postoj ke všemu kolem vás vám pomůže i s hubnutím. Nesmíte se také upínat jen na hubnutí samotné, najděte si i nové koníčky, nové kamarády, kteří také chtějí žít zdravě – motivace je v tomto případě naprosto klíčová. Berte život zvesela a nevyčítejte si například, že jste si dali něco sladkého ke kávě, protože občasné hřešení dokonce ke zdravému hubnutí patří!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno