Preventivní prohlídky jsou povinné ze zákona a dítě jich absolvuje 9 do prvních narozenin a pak chodí na prohlídku už jen každé dva roky až do 19 let. Co můžete na prohlídkách čekat, co se sleduje a na co se ptát?

Prohlídky v kojeneckém věku

Novorozenec a kojenec je sledován častěji, aby se předešlo vážným onemocněním nebo nedostatkům ve výživě apod. Proto s miminkem do 6 měsíců půjdete na prohlídku každý měsíc – v případě potřeby i častěji (když například miminko nepřibírá tak, já má), další půlrok půjdete jednou za dva měsíce.

Na každou prohlídku si s sebou berte oblečení na převlečení, jednu čistou plínku (používá se například při vážení, aby váha dítě nestudila), věci na přebalení, něco k jídlu a pití (pokud už nekojíte).

Roční prohlídka

Takovou přelomovou prohlídkou je prohlídka v 1 roce. Zjistí se výška a váha dítěte a zaznamená se do růstové křivky, vyšetří se celkový stav (svaly, kostra, hlavička – fontanela by už měla být uzavřená), zjišťuje se stav zraku a sluchu, poslouchá se srdíčko. Sleduje se také psychomotorický vývoj (děťátko by mělo znát a používat alespoň 2 slova, stavět se bez držení a chodit s oporou – pokud ne, je odesláno na specializované pracoviště dětské neurologie.

Další prohlídky po dvou letech

Na všech dalších prohlídkách byste měli dítě doprovázet jako zákonný zástupce. Je také nutné vzít s sebou ranní moč kvůli základním vyšetřením. I na těchto prohlídkách se zjišťuje váha, výška, celkový stav dítěte. Při některých prohlídkách se aplikují povinná očkování. Informujte se předem, zda bude povinné očkování, ať na to můžete dítě připravit. Pokud naopak žádné povinné očkování není, je to příležitost dát dítěti doporučená očkování (meningokok, HPV apod.).

Specifika některých prohlídek

Ačkoliv většina prohlídek se velmi podobná (vyšetření moči, pulzu, krevního tlaku, zraku, sluchu), přece jen se některé prohlídky z hlediska věku dítěte liší. Například v 5. roce věku se zjišťuje případné pomočování, aby se hledal jeho důvod. Od 13 let věku jsou děti poučeny o sexuálním chování a rizicích nechráněného pohlavního styku. U dívek je v 15 letech doporučena návštěva dětského gynekologa, a to zejména tehdy, pokud ještě nemenstruují.

Nebojte se praktického lékaře nikdy zeptat na všechno, co vás zajímá!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno