Ačkoliv na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože všichni jsme jedineční, pocházíme z různých rodin, máme různá náboženská a jiná přesvědčení, přesto se dají vysledovat určité společné rysy rodin s jedním dítětem, 2 a více dětmi. Kolik dětí je tak akorát?

Kteří rodiče si pořizují jen jednoho potomka

S jedním dítětem se obvykle spokojí rodina, kde oba partneři mají stabilní a finančně výnosné zaměstnání a zároveň budují kariéru. Takoví lidé, pokud si vůbec děti pořizují, pořizují si obvykle jen jedno, aby se žena mohla rychle vrátit do zaměstnání na své původní místo.

Dalším případem jsou pak lidé, kteří se již seznámili jako starší a více dětí nechtějí ze zdravotních důvodů. Také v rodinách, které jsou zatíženy nějakým postižením, se obvykle partneři domlouvají na jednom dítěti. Jsou vděční za to, když je zdravé.

Ve kterých rodinách jsou 2, maximálně 3 děti

Zlatým středem jsou rodiny, ve kterých se narodí 2, maximálně 3 děti. V těchto rodinách jeden rodič, obvykle matka, ale může to být i otec, na nějakou dobu upozadí práci a kariéru a věnuje se převážně dětem. Pak se ale navrací do zaměstnání, protože své poslání již splnila. Mít 2 až 3 děti je „jakoby normou“, rodiče za sebe přivádějí náhradu ve formě dětí (ekonomická síla, daňoví poplatníci, plátci na důchody). Zároveň mít více dětí znamená, že rodiče „nerozmazlují“ jednoho jedináčka. Také se o děti „méně“ bojí.

Kdy si rodiče pořizují velkou rodinu

Za velkou rodinu budeme považovat 4 a více dětí. V tomto případě se jedná o rodiče, kteří sami pocházejí z početných rodin, a/nebo jsou hluboce věřící, touží po velké rodině. Matka zcela upozadí svou práci na mnoho let (a pak se do ní pravděpodobně ani nevrátí, začne se věnovat jiné práci, pracovat z domova nebo podnikat). Mít velkou rodinu je jistě finančně, ekonomicky i lidsky velmi náročné. Zase máte ve stáří více možností, že se o vás děti postarají, a stejně tak se můžete těšit z mnoha vnoučátek.

Ani toto však nebývá pravidlem, znám mnoho rodin, kde mají čtyři a více dětí a maminka se po celou dobu mateřské a rodičovské ještě věnuje práci a kariéře. Jakkoliv to musí být náročné…

A co vy? Jakou jste si plánovali rodinu? A podařilo se to?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno